Ergotron CareFit Pro Cart LiFe Powered 1 Drawer 1x1 US/CA/MX C5212111
General Information
Full-Featured Medical Cart
Product Information
Total Number of Drawers:1
Maximum Load Capacity:37.50 lb
Maximum Screen Size Supported:27"
Handle Type:Push/Pull
Caster Size:5"
Number of Casters:4
Application/Usage:CPU
Application/Usage:Keyboard
Application/Usage:Monitor
Features:Adjustable Lift Mechanism
Features:Tilt Adjustment
Features:Pan
Features:Rotate
Features:Flexible
Features:USB Hub
Features:Locking Casters
Features:CPU Holder
Features:Storage Compartment
Features:Cable Management
Features:Keyboard Tray
Features:Mobility
Features:Compact
Features:Ergonomic
Features:Locking Drawer
Power Description
Power Source:AC/Battery
Input Voltage:120 V AC