Storex Archive Storage Drawers 18.25" x 24" x 11.5" Black/Gray 61155U01C
Qty:
  • Thumbnail 1 of 1
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
Storex Archive Storage Drawers
  • Box Type: File Storage
  • Global Product Type: File Storage Drawers
  • Strength: Heavy-Duty
  • Interior Volume Capacity: 2.91 cu ft
  • Capacity (Weight): 50 lb
  • File Size Format: Legal
  • Width: 18.25"
  • Depth: 24"
  • Height: 11.5"
  • Inner Width: 18"
  • Inner Depth: 24"
  • Inner Height: 11"
  • Closure Type: Pull Drawer
  • Fastener Style: Key Lock
  • Material(s): Polypropylene
  • Color(s): Black/Gray
  • Color Family: Multicolor
  • Stacking Strength: 500 lb
  • Maximum Stacking Height: 10
  • Number of Bins: 1
  • For Use With: Hanging File Folders
  • Product Biodegradability Indicator: N
  • Product Compostability Indicator: N
  • Pre-Consumer Recycled Content Percent: 0%
  • Post-Consumer Recycled Content Percent: 50%
  • Total Recycled Content Percent: 50%