Vertiv Liebert PSI5 Lithium-Ion UPS 1920VA/1920W 120V AVR Rack/Tower
Qty:
  • Thumbnail 1 of 6
  • Thumbnail 2 of 6
  • Thumbnail 3 of 6
  • Thumbnail 4 of 6
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
More from the Manufacturer
Technical Information
AVR:Yes
Plug/Connector Type:NEMA L5-20P
Receptacle Type:NEMA 5-20R
Receptacle Type:NEMA L5-20R
Receptacle Detail:6 x NEMA 5-20R
Receptacle Detail:1 x NEMA L5-20R
Dataline Protection:RJ-11/RJ-45
Emergency Power OFF:Yes
Cord Length:10 ft
Transfer Time:4 ms
EMI/RFI Noise Filter:Yes
Phase:Single Phase
Application/Usage:Mission Critical Equipment
Application/Usage:Server
Application/Usage:Network Equipment
Power Description
Load Capacity (VA):1920 VA
Load Capacity (Watt):1920 W
Waveform Type:Pure Sine Wave
Circuit Breaker:Yes
Controls/Indicators
Status Indicators:LCD Display
Interfaces/Ports
Serial Port:No
VGA:No
Modem (RJ-11):Yes
Network (RJ-45):Yes
EPO Port:Yes
USB (HID Compliant) Port:Yes
Battery Information
Battery Chemistry:Lithium Ion (Li-Ion)
Backup/Run Time (Full Load):9 Minute
Backup/Run Time (Half Load):20 Minute
Battery Life:10 Year
Typical Battery Recharge Time:2.10 Hour
Hot Swappable:Yes
Environmental Conditions
Maximum Operating Temperature:104°F (40°C)
Physical Characteristics
Color Family:Black
Product Color:Black
Height:3.40"
Width:17.20"
Depth:20.10"
Rack Height:2U
Form Factor:Tower
Weight (Approximate):53.50 lb
Miscellaneous
Additional Information:
  • Energy Rating Surge Energy Rating: ANSI C62.41 Category A, Level 3
  • Audible Alarms: Yes
Certifications & Standards:
  • UL 1778, 5th Ed.
  • CSA 22.2
  • FCC Part 15 Class B
  • FCC, UL, c-UL, NOM
  • ANSI C62.41 Category A, Level 3
  • ISTA 2A