StarTech 4-Port HDMI Splitter 4K 60Hz HDMI 2.0 HDMISPLITTER44K60S
Qty:
  • Thumbnail 1 of 6
  • Thumbnail 2 of 6
  • Thumbnail 3 of 6
  • Thumbnail 4 of 6
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
4K 60Hz Resolution
This 4-way HDMI splitter supports up to 4K 60Hz resolution, at 4:4:4 chroma subsampling. The built-in scaler enables enables the concurrent output of 2 resolutions, ideal for environments where there is a variety of displays, monitors, and projectors.
Flexible Audio
This 4K HDMI Splitter features HDMI, 3.5mm, and Optical audio outputs, enabling connections to a variety of speakers and/or amplifiers. Simultaneous audio output is supported across all the audio ports.
Robust Installation Options
This HDMI splitter supports active HDMI cables and HDMI extenders (sold separately), facilitating installations at a distance from the displays (e.g., within a remote AV component cabinet). The metal enclosure and 8kV air and 4kV contact Electro-static Discharge (ESD) protection is suitable for installation in a variety of environments.
This product is backed for 2-years, including free lifetime 24/5 multi-lingual technical assistance.
More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Video
Maximum Video Resolution:3840 × 2160
Interfaces/Ports
HDMI In:Yes
HDMI Out:Yes
USB:Yes
Number of HDMI Inputs:1
Number of HDMI Outputs:4
Power Description
Input Voltage:120 V AC
Input Voltage:230 V AC
Physical Characteristics
Product Material:Metal
Height:0.6"
Width:2.4"
Length:7.1"