Aruba CX 8360v2 8360-16Y2C Ethernet Switch JL718C
General Information
PRODUCT DIFFERENTIATORS
Modular Architecture with native cloud-native ArubaOS-CX
  • Continual state synchronization provides superior fault tolerance and high availability
Aruba Network Analytics Engine
Interfaces/Ports
Uplink Port:Yes
Modular:Yes
Port/Expansion Slot Details:16 x 25 Gigabit Ethernet Expansion Slot
Port/Expansion Slot Details:2 x 100 Gigabit Ethernet Expansion Slot
Media & Performance
Media Type Supported:Optical Fiber
Ethernet Technology:25 Gigabit Ethernet
Ethernet Technology:100 Gigabit Ethernet
Network Technology:25GBase-X
Network Technology:100GBase-X
I/O Expansions
Total Number of Expansion Slots:18.0
Expansion Slot Type:SFP28
Expansion Slot Type:QSFP28
Network & Communication
Layer Supported:3
Networking Standards:IEEE 802.1Qbb
Networking Standards:IEEE 802.3ad
Networking Standards:IEEE 802.1x
Networking Standards:IEEE 802.1ae
Networking Standards:IEEE 802.1AEbn
Networking Standards:IEEE 802.1AEbw
Networking Standards:IEEE 802.1ak
Networking Standards:IEEE 802.1AX
Networking Standards:IEEE 802.1p
Networking Standards:IEEE 802.1t
Networking Standards:IEEE 802.1v
Networking Standards:IEEE 802.3ae
Networking Standards:IEEE 802.3an
Networking Standards:IEEE 802.3by
Networking Standards:IEEE 802.3cc
Networking Standards:IEEE 802.3ba
Networking Standards:IEEE 802.3x
Networking Standards:IEEE 802.3z
Networking Standards:IEEE 802.1Q
Networking Standards:IEEE 802.1D
Networking Standards:IEEE 802.1w
Networking Standards:IEEE 802.1s
Networking Standards:IEEE 802.1ab
Networking Standards:IEEE 802.3bj
Networking Standards:IEEE 802.3cd
Management & Protocols
Manageable:Yes
Power Description
Input Voltage:120 V AC
Input Voltage:230 V AC
Frequency:47 Hz
Frequency:63 Hz
Power Source:Power Supply
Redundant Power Supply Supported:Yes
Number of Power Supplies Supported:2
Power Consumption:325 W
Physical Characteristics
Compatible Rack Unit:1U
Form Factor:Cabinet Mount
Form Factor:Surface Mount
Form Factor:Rack-mountable
Height:1.7"
Width:17.4"
Depth:16"