Tripp Lite 8-Outlets 5-15R 1U ATS/Metered PDU PDUMH15ATS
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
Single-Phase 15A ATS PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power in Real Time This metered PDU provides real-time local reporting of the total load level via its built-in digital current metering. Ideal for network IT applications, small computer rooms and other equipment rack applications, the PDUMH15ATS features eight NEMA 5-15R 120V outlets for connecting equipment. Dual 12-foot (3.7-meter) power cords with NEMA 5-15P inputs connect to separate primary and secondary mains circuits, backup generators, UPS systems or utility power grids, including out-of-phase sources. Switches from Primary to Secondary Power Source in Milliseconds Automatic transfer switching (ATS) allows the PDU to switch to the secondary source within 2-7 milliseconds, should the primary source fail or become unstable, to ensure your connected equipment operates without interruption. An on-board ATS processor constantly evaluates the power quality of both input sources. It prevents switching if the secondary source is unavailable or of lower quality than the primary source. Digital Load Meter Helps Prevent Potentially Expensive Overloads A digital ammeter reports the total load for all connected equipment. Monitoring amperage helps ensure load levels remain well below maximum capacity with no danger of overload that could lead to costly downtime or damaged equipment. Maintaining proper load levels, even while adding new equipment, can keep your TCO (total cost of ownership) low. Mounts into 1U of Rack Space or on a Wall Use the included mounting hardware to install the all-metal housing into 1U of space in an EIA-standard 19-inch rack. You may also use the mounting brackets to secure the PDU to a wall or under a counter. TAA-Compliant for GSA Schedule Purchases The PDUMH15ATS is compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA), which makes it eligible for GSA (General Services Administration) Schedule and other federal procurement contracts. |
| PDU Type: | Metered Auto Transfer Switch |
| Phase: | Single Phase |
| Plug/Connector Type: | NEMA 5-15P |
| Plug/Connector Detail: | 2 x NEMA 5-15P |
| Receptacle Type: | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail: | 8 x NEMA 5-15R |
| Protection Type: | Overload Protection |
| Input Voltage: | 120 V AC |
| Output Voltage: | 120 V AC |
| Output Voltage: | 127 V AC |
| Output Voltage: | 100 V AC |
| Power Rating (Watt): | 1520 W |
| Input Current: | 15 A |
| Mounting Orientation: | Horizontal |
| Mount Type: | Wall-mountable |
| Mount Type: | Rack-mountable |
| Rack Height: | 1U |
| Height: | 1.8" |
| Width: | 17.5" |
| Depth: | 14.5" |