LG 24BR650B-C 24" Class Full HD LCD Monitor 16:9 24BR650BC
Qty:
  • Thumbnail 1 of 3
  • Thumbnail 2 of 3
  • Thumbnail 3 of 3
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
Technical Information
Number of Screens:1
Screen Size Class:24"
Viewable Screen Size:23.8"
Screen Mode:Full HD
Screen Surface:Anti-glare
Panel Technology:In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time:5 ms
Response Time Details:5 ms GTG
Aspect Ratio:16:9
Pixel Pitch:0.27450 mm x 0.27450 mm
Horizontal Viewing Angle:178°
Vertical Viewing Angle:178°
Mount Type:Wall Mountable
Maximum Adjustable Height:5.12"
Tilt Angle:-5° to 25°
Features:Display Data Channel/Command Interface (DDC/CI)
Features:Key Lock
Features:Super Resolution+
Features:6-axis Color Adjustment
Features:Color Calibration
Features:Variable Picture Mode
Features:Smart Energy Saving
Features:Flicker-free
Features:Reading Mode
Features:Plug & Play
Features:Dual Controller
Features:Off Timer
Features:OnScreen Control
Horizontal Frequency:30 kHz to 83 kHz - DisplayPort
Vertical Frequency:50 Hz to 75 Hz - DVI-D
Stand Adjustments:Swivel
Stand Adjustments:Height
Stand Adjustments:Tilt
Stand Adjustments:Pivot
Stand Type:Detachable
Pivot:Yes
Curved Screen:No
Glass Hardness:3H
Video
Maximum Resolution:1920 x 1080
Maximum Resolution (HDMI):1920x1080
Color Supported:16.7 Million Colors
Contrast Ratio:1,000:1
Dynamic Contrast Ratio:5,000,000:1
Brightness:250 Nit
Color Gamut:72% DCI-P3 (CIE 1976)
Native Resolution:1920 x 1080
Maximum Resolution (DVI-D):1920 x 1080
Audio
Number of Speakers:2
Speakers:Yes
Speaker Output Power:1.20 W
Interfaces/Ports
Network (RJ-45):Yes
HDMI:Yes
HDMI Version:2
USB:Yes
VGA:No
Headphone:Yes
DisplayPort:Yes
DisplayPort Version:1.2
Thunderbolt:No
USB Type-C:Yes
Number of HDMI Inputs:1
Number of USB 3.0 Upstream Ports:1
Number of USB 3.0 Downstream Ports:3
Number of DisplayPorts:1
Total Number of USB Type-C Ports:1
USB Type-C (Power Delivery):65 W
Audio Line In:No
DisplayPort Input:Yes
DisplayPort Output:Yes
Number of Audio Line Out Ports:1
Built-in Devices
Built-in Devices:Speaker
Webcam:No
Software
Operating System Supported:Windows 10
Power Description
Input Voltage Range:120V to 230V
Operating Power Consumption:23 W
Standby Power Consumption:500 mW
Off-Mode Power Consumption:300 mW
Frequency:50 Hz
Frequency:60 Hz
Physical Characteristics
VESA Mount Compatible:Yes
VESA Mount Standard:100 x 100
Color Family:Black
Product Color:Textured Black
Stand Color:Black Texture
Height:21.2"
Width:21.5"
Depth:10"
Weight (Approximate):16.31 lb
Height with Stand Down:4.43"
Miscellaneous
Additional Information:
  • 3-Side Virtually Border-less Design
  • HDR Effect:No
  • HW Calibration:No
  • LED Color (Power save mode).1
  • Key Type.1
  • Key Location.1
  • LED Color (On Mode).2
  • Picture-by-Picture (PBP):No
  • Picture-in-Picture (PIP):No
  • TAA Compliance:No
  • Wide Color Gamut (WCG):No
  • Local Dimming Zone:No
  • HDR 10:No
  • Surface Treatment (Haze):No
  • Nano IPS™ Technology:No
  • Contrast Ratio with DFC:No
  • VESA DisplayHDR:No
  • Curvature:No
  • Color Weakness:No
  • Black Equalizer:No
  • DAS Mode:No
  • MBR (Supported Frequencies):No
  • Auto Input Switch:No
  • Intelligent Auto (Auto Adjustment):No
  • User Define Key:No
  • Mini PC Bracket Ready:No
  • Output Frequency:No
  • MaxxAudio®:No
  • Output dB:No
  • Local Key Operation:Yes (Menu, OK / Input, Power)
  • Microphone In (3.5 mm):No
  • Thunderbolt™ (V Frequency):No
  • Thunderbolt™ (USB-Compatibility):No
  • RS-232C In (3.5 mm 4-pin):No