Eaton 9155 UPS Backup Power System K41211030000000
General Information
Technical Information
Plug/Connector Type:Hardwired
Receptacle Type:Hardwired
Power Description
Load Capacity:12 kVA
Input Voltage:220 V AC
Output Voltage:100 V AC
Output Voltage:110 V AC
Output Voltage:120 V AC
Output Voltage:200 V AC
Output Voltage:220 V AC
Output Voltage:240 V AC
Output Frequency:50 Hz
Management
Network Management:SNMP Manageable
Emergency Power OFF:Yes
Interfaces/Ports
Serial Port:Yes
Modular Slots:2 x X-Slot
Battery Information
Battery Characteristics:Maintenance-free/Sealed
Battery Chemistry:Lead Acid
Backup/Run Time (Full Load):6.50 Minute
Backup/Run Time (Half Load):18.40 Minute
Physical Characteristics
Form Factor:Tower
Height:47.8"
Width:12"
Depth:34"