StarTech 23.6-inch 16:9 Computer Monitor Privacy Filter 23669-PRIVACY-SCREEN
Qty:
  • Thumbnail 1 of 8
  • Thumbnail 2 of 8
  • Thumbnail 3 of 8
  • Thumbnail 4 of 8
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
Monitor privacy screen features a universal design compatible with 23.6" 16:9 aspect ratio monitors. The anti-glare design provides visual comfort while reducing the adverse effects of blue light emitted from the display. Reversible design allows you to quickly adjust to different light conditions throughout the day.
More from the Manufacturer
Technical Information
Display Type Supported:LCD
Display Size Supported:23.6"
Device Supported:Monitor
Aspect Ratio:16:9
Widescreen:Yes
Orientation:Landscape
Anti-glare:Yes
Blue Light Reduction:Yes
Reversible:Yes
Features:Easy to Remove
Features:Residue-free
Features:Reversible Matte-to-Glossy
Physical Characteristics
Color Family:Clear
Product Color:Transparent
Product Material:Plastic
Durability:Fingerprint Resistant
Durability:Scratch Resistant
Height:15.75 mil
Width:11.57"
Depth:20.55"