CyberPower PDU24004 Single Phase 200 240 VAC 15A Metered ATS PDU
Qty:
  • Thumbnail 1 of 5
  • Thumbnail 2 of 5
  • Thumbnail 3 of 5
  • Thumbnail 4 of 5
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
More from the Manufacturer
Technical Information
PDU Type:Metered
Design:Modular
Phase:Single Phase
Plug/Connector Type:IEC 60320 C14
Plug/Connector Detail:2 x IEC 60320 C14
Receptacle Type:IEC 60320 C13
Receptacle Detail:12 x IEC 60320 C13
Protection Type:Overload Protection
Locking Receptacles:Cord Retention Tray
Features:LCD Display
Features:LED Status Indicator
Power Description
Input Voltage:230 V AC
Input Voltage Range:200 V AC - 240 V AC
Output Voltage:200 V AC
Output Voltage:240 V AC
Output Voltage Range:200 V AC - 240 V AC
Input Current:15 A
Input Frequency:60 Hz
Circuit Breaker:Yes
Management
Management:Protocols:
  • IPv4
  • TCP
  • IP
  • UDP
  • SNMPv1
  • HTTP
  • NTP
  • DNS
  • Telnet
  • DHCP
  • SMTP
  • FTP
  • IPv6
  • SNMPv3
  • HTTPs
  • SSH
  • SSL
  • TLS
  • LDAP(S)
  • RADIUS
  • Syslog
  • CLI
  • Windows AD
  • SNMP
Interfaces/Ports
Network (RJ-45):Yes
Physical Characteristics
Color Family:Black
Product Color:Black
Product Material:Metal
Mounting Orientation:Horizontal
Mount Type:Rack-mountable
Form Factor:Rack
Rack Height:1U
Cord Length:10 ft
Height:1.8"
Width:17.1"
Depth:8.5"
Weight (Approximate):7.41 lb
Environmental Conditions
Minimum Operating Temperature:32°F (0°C)
Maximum Operating Temperature:113°F (45°C)
Minimum Storage Temperature:5°F (-15°C)
Maximum Storage Temperature:131°F (55°C)
Application/Usage:Data Center
Application/Usage:Network Closet
Certifications & Standards:
  • UL62368 via cTUVus
  • FCC Class A
  • ICES-003: Issue 7
Country of Origin:China
Environmentally Friendly:Yes
Environmental Compliance:Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Warranty
Limited Warranty:3 Year
Miscellaneous
Additional Information:
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 43.31 x 4.45 x 21.46 (cm)
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 17.05 x 1.75 x 8.45 (in)
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 433 x 44 x 215 (mm)
  • Weight (kg) : 3.36
  • Weight (lb) : 7.4
  • Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 54.99 x 12.45 x 39.8 (cm)
  • Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 21.65 x 4.9 x 15.67 (in)
  • Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 549.91 x 124.46 x 398.02 (mm)
  • Shipping - Weight (kg) : 5.81
  • Shipping - Weight (lb) : 12.8
  • Cord Length : 10 ft (3.0 m)
  • Derated Input Current : 12 A
  • Input Frequency Range : 50 Hz - 60 Hz
  • Input Overload Protection : 15A x 2
  • Input Plug Type : 2 x IEC-320 C14
  • Maximum Input Current : 15A
  • Nominal Input Voltage : 200 - 240 VAC
  • Phase : Single Phase
  • Plug Style : Straight (Socket)
  • Nominal Output Voltage : 200 - 240 VAC
  • Outlet Banks : 1
  • Outlets - Total : 12
  • Outlet Type COMPUTED : 12 - IEC-320 C13
  • Overload Protection : None
  • Power Source Transfer Time : 2-7 ms
  • Source Failure Detection Time : 2-3 ms
  • Total Transfer Time : <10 ms
  • Hardware Connection Port : Serial (RJ45)
  • LCD : Multifunction LCD
  • LED Indicators : Source Status
  • Upgradeable firmware : Yes
  • Color : Black
  • Cord Retention Tray/Cord Organizers : Yes
  • External Site Ground Pin : Yes
  • Form Factors Supported : 1U Rackmount
  • Material of Construction : Metal
  • Rack Height : 1U
  • Style : Rackmount
  • Operating Elevation : 0 - 13123 ft (0 - 4000 m)
  • Operating Relative Humidity : 0 - 95 % (non-condensing)
  • Operating Temperature : 32 - 113 °F (0 - 45 °C)
  • Storage Elevation : 0 - 49213 ft (0 - 14999 m)
  • Storage Temperature : 5 - 131 °F (-15 - 55 °C)