AMD Ryzen Threadripper 7980X 64Core 3.2GHz SP6 Boxed Processor 100100001350WOF
Qty:
  • Thumbnail 1 of 3
  • Thumbnail 2 of 3
  • Thumbnail 3 of 3
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
AMD Ryzen™ Threadripper™ Processors for Workstations and High End Desktops
Accelerate Your Vision and Advance Demanding Workloads
Technical Information
Processor Manufacturer:AMD
Processor Core:Tetrahexaconta-core (64 Core)
Clock Speed:3.20 GHz
Overclocking Speed:5.10 GHz
L1 Cache:4 MB
L2 Cache:64 MB
L3 Cache:256 MB
64-bit Processing:Yes
Process Technology:5 nm
Processor Threads:128
Processor Socket:Socket sTR5
AES New Instructions (AES-NI):Yes
Features:AMD Virtualization Technology
Device Supported:Desktop Computer
Processor Parent Description:AMD Ryzen™ Threadripper™ 7980X
Vendor Processor Type:Ryzen Threadripper 7000 Series
Memory
Memory Speed Supported:5.20 GHz
Memory Technology Supported:DDR5 SDRAM
Memory Standard Supported:DDR5-5200/PC5-41600
Display & Graphics
Integrated Graphics:No
Power Description
Thermal Design Power:350 W
Environmental Conditions
Thermal Specification:203°F (95°C)