Philips Brilliance 27B1U7903 27" Class 4K UHD LED Monitor 16:9 Textured Black
Qty:
  • Thumbnail 1 of 7
  • Thumbnail 2 of 7
  • Thumbnail 3 of 7
  • Thumbnail 4 of 7
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
Simply brilliant | Mini LED with Thunderbolt docking
  • Brilliance 7000
  • 27" (68.6 cm)
  • 3840 x 2160 (4K UHD)
Lightning-fast connectivity for data, video, and Ethernet
This Philips docking monitor is one of the world's first Thunderbolt™ 4 monitor with USB4 compliance. Compared with conventional USB-C monitors, Thunderbolt™ 4 technology provides lightning-fast 40Gbps data transfer speeds, supplying high resolution video, multi-stream transport for daisy chaining, up to 90W power delivery for devices, and a stable 1Gbit/s Ethernet connection, all through one single cable. Thunderbolt™ 4 delivers a slim, reversible, one-cable USB-C docking solution to create a sleek, clutter-free desktop, greatly boosting productivity.
Simple and powerful daisy chaining for multi-monitor setups
UltraClear 4K UHD (3840x2160) resolution for precision
Mini LED backlight with 2304 local dimming zones
Quantum Dot Tech for see-it-to-believe-it color
DisplayHDR™ 1400 delivers impressive color, and contrast
MultiView enables simultaneous dual connection and view
IPS technology for full colors and wide viewing angles
Technical Information
Number of Screens:1
Screen Size Class:27"
Viewable Screen Size:27"
Screen Mode:4K UHD
Panel Technology:In-plane Switching (IPS) Technology
Quantum Dot Technology:Yes
Response Time:4 ms
Response Time Details:4 ms GTG
Aspect Ratio:16:9
Pixel Pitch:0.15500 mm x 0.15500 mm
Horizontal Viewing Angle:178°
Vertical Viewing Angle:178°
Backlight Technology:Quantum Mini LED
HDCP Supported:Yes
Features:Anti-glare
Features:Mega Infinity DCR
Features:SmartContrast
Features:SmartImage
Features:VESA DisplayHDR 1400
Features:High Dynamic Range (HDR)
Features:sRGB
Features:Low Blue Light
Features:EasyRead Mode
Features:Wake on LAN (WOL)
Features:Multiview
Features:Picture by Picture
Features:SmartControl
Features:On-screen Display (OSD)
Features:Cable Lock Slot
Features:Plug & Play
Features:Eco Mode
Features:LED Indicator
Features:PowerSensor
Features:Light Sensor
Features:Mercury-free
Features:Digital Daisy Chain
Features:CAD/CAM Mode
Features:Local Dimming
Features:Wide Color Gamut (sRGB)
Horizontal Frequency:30 kHz to 140 kHz - DisplayPort
Horizontal Frequency:30 kHz to 140 kHz - HDMI
Horizontal Frequency:30 kHz to 140 kHz - Thunderbolt 4
Vertical Frequency:40 Hz to 60 Hz - DisplayPort
Vertical Frequency:40 Hz to 60 Hz - HDMI
Vertical Frequency:23 Hz to 75 Hz - Thunderbolt 4
Stand Adjustments:Swivel
Stand Adjustments:Height
Stand Adjustments:Pivot
Stand Adjustments:Tilt
Stand Included:Yes
Bezel Color:Textured Black
Glass Hardness:3H
Active Display Area (H x V):23.49" x 13.21"
Video
Maximum Resolution:3840 x 2160
Standard Refresh Rate:60 Hz
Color Supported:1.07 Billion Colors
Native Contrast Ratio:1,300:1
Brightness:1400 Nit
Tearing Prevention Technology:Adaptive Sync
Color Gamut:97.2% DCI-P3 (CIE 1976)
Color Gamut:121% NTSC (CIE 1976)
Color Gamut:154% sRGB (CIE 1931)
Color Gamut:99.2% Adobe RGB (CIE 1976)
Color Gamut:99.1% Rec. 709 (CIE 1976)
Color Gamut:80.4% Rec. 2020 (CIE 1976)
Pixel Per Inch (PPI):163
Audio
Number of Speakers:2
Speakers:Yes
Interfaces/Ports
Network (RJ-45):Yes
HDMI:Yes
HDMI Version:2
USB:Yes
DisplayPort:Yes
Thunderbolt:Yes
Number of HDMI Inputs:2
Total Number of HDMI Ports:2
Number of USB Ports:4
Number of USB 3.2 Downstream Ports:4
Number of DisplayPorts:1
Number of DisplayPort 1.4 (HDCP 1.4):1
Thunderbolt 4:Yes
Number of HDMI 2.0 Ports:2
Built-in Devices
Built-in Devices:USB Hub
Environmental Conditions
Operating Temperature Range:32°F (0°C) to 104°F (40°C)
Operating Humidity Range:20% to 80% (Non-condensing)
Maximum Operating Altitude:12001.31 ft
Maximum Non-operating Altitude:40000 ft
Power Description
Standby Power Consumption:300 mW
Frequency:50 Hz
Frequency:60 Hz
Physical Characteristics
VESA Mount Compatible:Yes
VESA Mount Standard:100 x 100
Color Family:Black
Product Color:Textured Black
Height:14.5"
Width:24.1"
Depth:2.7"
Height with Stand:20.28"