Hamilton Buhl DVD/CD/MP3 Wireless Handheld Microphones PA System VENU100A
Qty:
  • Thumbnail 1 of 8
  • Thumbnail 2 of 8
  • Thumbnail 3 of 8
  • Thumbnail 4 of 8
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
HamiltonBuhl® High Quality PA System with 2 Handheld Wireless Microphones
Technical Information
Built-in Amplifier:Yes
Amplifier Power Output:100 W
Total Number of Speakers:1
Speaker Type:Tweeter
Speaker Type:Subwoofer
Number of Microphones Included:2
Microphone Connectivity:Wireless
Bluetooth:Yes
Features:Built-in Rechargeable Battery
Features:Media Player
Features:Built-in Casters
Features:Built-in Carry Handle
Features:Bluetooth
Power Description
Power Source:Battery
Power Source:AC Adapter
Battery Information
Battery Rechargeable:Yes
Number of Batteries Supported:2
Physical Characteristics
Product Color:Black
Form Factor:Portable
Height:14.6"
Width:20.3"
Depth:13.5"