LG gram +view 16MR70.ASDU 16" WQXGA 2560x1900 LCD IPS Monitor
Qty:
  • Thumbnail 1 of 7
  • Thumbnail 2 of 7
  • Thumbnail 3 of 7
  • Thumbnail 4 of 7
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
Technical Information
Number of Screens:1
Screen Size Class:16"
Viewable Screen Size:16"
Screen Mode:UW-QHD+
Screen Surface:Anti-glare
Panel Technology:In-plane Switching (IPS) Technology
Controls:Brightness
Video
Maximum Resolution:2560 x 1600
Contrast Ratio:1,200:1
Brightness:350 Nit
Color Gamut:99% DCI-P3
Color Gamut:96% DCI-P3
Interfaces/Ports
USB Type-C:Yes
Total Number of USB Type-C Ports:2
Physical Characteristics
Color Family:Dual Color
Product Color:Silver
Product Color:Black
Height:9.7"
Width:14.2"
Depth:0.3"