CyberPower PR1000RTXL2UC Smart App Sinewave UPS Systems
Qty:
  • Thumbnail 1 of 5
  • Thumbnail 2 of 5
  • Thumbnail 3 of 5
  • Thumbnail 4 of 5
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
More from the Manufacturer
Technical Information
AVR:Yes
Plug/Connector Type:NEMA 5-15P
Receptacle Type:NEMA 5-15R
Receptacle Detail:8 x NEMA 5-15R
Number of Battery & Surge Outlets:8
Number of Critical Load Outlets:4
Overload Protection:Yes
Cord Length:10 ft
Transfer Time:11 ms
EMI/RFI Noise Filter:Yes
Energy Saving:GreenPower UPS™ Bypass Technology
Application/Usage:Server
Application/Usage:Storage Device
Application/Usage:VoIP
Application/Usage:Network Device
Application/Usage:Telecommunication
Application/Usage:Equipment
Surge Suppression:Yes
Power Description
Load Capacity (VA):1000 VA
Load Capacity (Watt):1000 W
Input Voltage:120 V AC
Input Voltage Range:75 V AC - 149 V AC
Input Voltage Range:100 V AC - 125 V AC
Output Voltage:100 V AC
Output Voltage:110 V AC
Output Voltage:120 V AC
Output Voltage:125 V AC
Input Frequency:47 Hz
Input Frequency:63 Hz
Output Frequency:50 Hz
Output Frequency:60 Hz
Waveform Type:Sine Wave
Surge Energy Rating:2430 J
Circuit Breaker:Yes
Output Power Factor:1
Display & Graphics
Display:LCD
Management
Network Management:SNMP/HTTP Remote Monitoring
Network Management:Relay-MS Card
Network Management:Dry Contact
Alarm:Battery Mode
Alarm:Low Battery
Alarm:Overload
Alarm:Over-charge
Alarm:Overheat
Controls/Indicators
Status Indicators:
LED Indicators:
  • ? Power On
  • Line Mode
  • Battery Mode
  • Fault
  • Night Mode
  • Wiring Fault
Interfaces/Ports
Serial Port:Yes
USB:Yes
EPO Port:Yes
USB (HID Compliant) Port:Yes
Battery Information
Number of Batteries:4
Battery Characteristics:Sealed
Battery Chemistry:Lead Acid
Battery Size:12V
Battery Capacity:7000 mAh
Backup/Run Time (Full Load):8 Minute
Backup/Run Time (Half Load):20 Minute
Typical Battery Recharge Time:3 Hour
Hot Swappable:Yes
Replaceable Battery:Yes
Environmental Conditions
Minimum Operating Temperature:32°F (0°C)
Maximum Operating Temperature:104°F (40°C)
Storage Temperature:5°F (-15°C) - 113°F (45°C)
Maximum Operating Elevation:9842.52 ft
Maximum Storage Elevation:49209.32 ft
Operating Humidity:0% - 95%
Thermal Dissipation:14.24 W
Physical Characteristics
Color Family:Black
Product Color:Black
Height:3.4"
Width:17.1"
Depth:19.7"
Rack Height:2U
Form Factor:Rack/Tower
Weight (Approximate):55.30 lb
Miscellaneous
Additional Information:
  • Active PFC Compatible : Yes
  • Energy Star Certified : Yes
  • UPS Topology : Line Interactive
  • Battery Quantity : 4
  • Battery Size : 12 V / 7 Ah
  • Battery Type : Sealed Lead-Acid Battery
  • Extended Battery Module : BP48VP2U01
  • Hot Swappable : Yes
  • Replacement Battery Cartridge : RB1270X4H
  • Replacement Battery Cartridge Quantity : 1
  • Runtime at Full Load : 8 min
  • Runtime at Half Load : 20 min
  • Typical Recharge Time : 3 Hours (0% to 90% charged)
  • User Replaceable Battery : Yes
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 43.43 x 8.64 x 41.15 (cm)
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 17.1 x 3.4 x 16.2 (in)
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 434 x 86 x 411 (mm)
  • Weight (kg) : 25.08
  • Weight (lb) : 55.3
  • Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 52.71 x 27.31 x 55.88 (cm)
  • Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 20.75 x 10.75 x 22 (in)
  • Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 527.05 x 273.05 x 558.8 (mm)
  • Shipping - Weight (kg) : 27.76
  • Shipping - Weight (lb) : 61.2
  • Adjustable Voltage Range : 70 - 155 VAC
  • Circuit Breaker : 15 A
  • Cord Length : 10 ft (3.0 m)
  • Input Frequency Range : 47 Hz - 63 Hz
  • Input Plug Type : NEMA 5-15P
  • Input Voltage : 100 - 125 VAC
  • Nominal Input Voltage : 120 VAC
  • Plug Style : Right Angle - 45° Offset
  • Automatic Voltage Regulation : Double Boost
  • On AC WaveForm : Sine Wave
  • On Battery Frequency : 50/60 Hz ± 1%
  • On Battery Voltage : 100/110/120/125 VAC ± 5%
  • On Battery Waveform : Sine Wave
  • Outlets - Battery & Surge Protected : 8
  • Outlets - Critical Load : 4
  • Outlets - Total : 8
  • Outlet Type COMPUTED : 8 - NEMA 5-15R
  • Output Power Factor : 1
  • Overload Protection : Internal Circuitry Limiting
  • Typical Transfer Time : 6ms; Max 11ms at normal sensitivity
  • USB Charge Port : No
  • VA : 1000 VA
  • Watts : 1000 W
  • EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes
  • Surge Suppression (Joules) : 2430 J
  • Audible Alarms : Battery Mode
  • Emergency Power Off (EPO) Port : Yes
  • HID Compliant USB Port : Yes
  • LCD : Multifunction LCD
  • LED Indicators : Power On
  • Management Cable : USB Cable
  • Serial Port : 1 Serial
  • SNMP / HTTP Remote Monitoring : Yes - with optional RMCARD205
  • Software (Free Download) : PowerPanel® Business
  • Color : Black
  • Form Factor : Rack / Tower
  • Material of Construction : Metal
  • Rack Height : 2U
  • Online Thermal Dissipation : 48.6 BTU/hr
  • Operating Elevation : 0 - 9843 ft (0 - 3000 m)
  • Operating Relative Humidity : 0 - 95 % (non-condensing)
  • Operating Temperature : 32 - 104 °F (0 - 40 °C)
  • Storage Elevation : 0 - 49213 ft (0 - 14999 m)
  • Storage Temperature : 5 - 113 °F (-15 - 45 °C)