HPE Intel Xeon Gold 5th Gen 6530 Dotriaconta-core 32 Core 2.10 GHz Processor Upgrade 160 MB L3 Cache 64-bit Processing 4 GHz Overclocking Speed Socket LGA-4677 270 W 64 Threads P67095B21
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
Technical Information
Processor Manufacturer:Intel
Processor Core:Dotriaconta-core (32 Core)
Clock Speed:2.10 GHz
Overclocking Speed:4 GHz
L3 Cache:160 MB
64-bit Processing:Yes
Processor Threads:64
Processor Socket:Socket LGA-4677
Features:Intel Virtualization Technology
Processor Generation:5th Gen
Intel Trusted Execution Technology:Yes
Device Supported:Server
Memory
Memory Speed Supported:4.80 GHz
Memory Technology Supported:DDR5 SDRAM
Memory Standard Supported:DDR5-4800/PC5-38400
Power Description
Thermal Design Power:270 W
Environmental Conditions
Thermal Specification:195.8°F (91°C)
Physical Characteristics
Width:3.1"
Depth:2.2"