Alogic Ark 27,000mAh Power Bank with 140W USB-C Charging A27KPB140W
Qty:
  • Thumbnail 1 of 7
  • Thumbnail 2 of 7
  • Thumbnail 3 of 7
  • Thumbnail 4 of 7
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
Your Portable Power Station
Its 140W fast-charging can keeps your high-performance laptop alive for your entire flight or rapidly restore three devices at once after a demanding day.
Fast Charging For Any Laptop
Ark can charge even the most power-hungry high-performance or gaming laptop, capable of delivering up to 140W of USB-C PD 3.1 power. Perfect for demoing your architectural model for clients, killing time on a flight, or keeping your M3 MacBook Pro going while working in a cafe.
Recharges in a Flash
Ark isn't just a super-fast charger, it's a super-fast recharger. When connected to a 140W USB-C charger, such as theALOGIC Rapid Power 165W USB-C Car Charger, Ark can be recharged 50% in just 30 minutes, or to 100% in a little over an hour.
All the Info You Need
  • Your Portable Power Station - Ark's massive 27,000mAh battery, the largest allowed on commercial flights, transforms the whole world into your office. Its 140W fast-charging can keeps your high-performance laptop alive for your entire flight or rapidly restore three devices at once after a demanding day.
  • Fast Charging For Any Laptop - Ark can charge even the most power-hungry high-performance or gaming laptop, capable of delivering up to 140W of USB-C PD 3.1 power. Perfect for demoing your architectural model for clients, killing time on a flight, or keeping your M3 MacBook Pro going while working in a cafe. Charging speed will vary depending on the devices and cables connected, as well as factors including their current battery status and operating temperature.
  • Recharges in a Flash - Ark isn't just a super-fast charger, it's a super-fast recharger. When connected to a 140W USB-C charger, such as theALOGIC Rapid Power 165W USB-C Car Charger, Ark can be recharged 50% in just 30 minutes, or to 100% in a little over an hour.
Product Information
Cables Included Detail: USB-C Charging Cable
Features: LED Indicator
Interfaces/Ports
Number of USB Ports: 3
USB Power Delivery: 1 x Type-C 140W
Power Output Connectors Details: USB-A
Power Output Connectors Details: USB-C
Battery Information
Battery Capacity: 27000 mAh
Power Description
Input Voltage: 5 V AC
Input Voltage: 12 V
Input Voltage: 15 V
Input Voltage: 20 V
Input Voltage: 28 V
Output Current: 5 A
Output Voltage: 5 V DC
Output Voltage: 9 V DC
Output Voltage: 12 V DC
Output Voltage: 15 V DC
Output Voltage: 20 V DC
Output Voltage: 28 V DC
Physical Characteristics
Color Family: Silver
Product Color: Silver
Height: 2"
Width: 2.1"