Alogic Roam 21000 mAh Power Bank R20KWCPB100W
General Information
Power Your Next Adventure with Roam | The Sky's the Limit
Powers Everything That Matters
Six Charging Options
100W USB-C Port
100W USB-C Cable
18W USB-C Port
15W Qi2 Wireless Charging
5W Qi Wireless Charger
Apple Watch Charger
The All-at-Once Charger
Roam can fast charge your phone, earbuds and Apple Watch while still recharging your laptop.
Perfectly Portable
Roam makes travel easy with its cornerless, fold-up design and impossible to lose USB-C cable.
Works with MagSafe
iPhones
Multi Charging
Next-Gen Wireless
Charging
Battery Indicator
Permitted on Airplanes
Superior Safety
Snap-on Phone Stand
Snap-on Apple Watch Charging
Product Information
Fast Charging:Yes
Features:Qi2 Certified Wireless Charging
Features:Battery Level Indicator
Features:Airline Safe
Features:Built-in Cable
Interfaces/Ports
Number of USB Ports:2
USB Type-C Connector:Yes
Battery Information
Battery Capacity:21000 mAh
Battery Energy:77 Wh
Power Description
Input Voltage:5 V
Input Voltage:9 V
Input Voltage:12 V
Input Voltage:15 V
Input Voltage:20 V
Output Current:3 A
Output Current:5 A
Output Voltage:5 V DC
Output Voltage:9 V DC
Output Voltage:12 V DC
Output Voltage:15 V DC
Output Voltage:20 V DC
Physical Characteristics
Form Factor:Portable
Height:1.4"
Width:3.2"