Alogic Universal Dock Dual Display HD Monitor USB-C/USB-A Devices 85W PD DUTHDPR
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
High-Definition Single or Dual 1080p monitors With two HDMI ports, the Universal Twin HD Pro provides reliable, universally compatible video connectivity, supporting up to two Full HD (1920x1080) screens at a smooth 60Hz refresh rate. Power Delivery Technology: Data + Power The docking station uses the latest Power Delivery Technology, that allows upstream charging of your USB-C enabled laptop or devices with up 85W of power while also transferring Video, Audio, Ethernet and Data, all at the same time. Truly Universal: All-in-one Quick and easy to deploy, the Twin HD docking station is a universal docking solution for all an organisation's users, with Windows, macOS and Chromebook compatibility making it easy for IT professionals to create shared spaces like hot desks. An included USB-C to USB-A adapter allows legacy computers to take advantage of the Twin HD's connectivity. |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Device Supported: | Notebook |
| Device Supported: | Desktop PC |
| Number of Displays Supported: | 2 |
| Screen Mode Supported: | Full HD |
| Supported Resolutions: | 1920 x 1080 |
| Maximum Data Transfer Rate: | 640 MB/s |
| Host Interface: | USB Type C |
| Host Interface: | USB Type A |
| Total Number of USB Ports: | 5 |
| Number of USB 3.0 Ports: | 4 |
| USB Type-A: | Yes |
| Number of USB Type-A Ports: | 3 |
| USB Type-C: | Yes |
| USB Type-C Detail: | 1 x USB-C 3.1 Gen 1 (5Gbps) with Power Delivery (85W) |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-C Ports: | 1 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of RJ-45 Ports: | 1 |
| Headphone/Microphone Combo Port: | Yes |
| HDMI: | Yes |
| Number of HDMI Outputs: | 2 |
| USB Power Delivery: | 85W |
| Maximum Power Supply Wattage: | 100 W |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Height: | 5.51" |
| Width: | 3.72" |
| Depth: | 1.20" |
| Weight (Approximate): | 3.28 lb |
| Package Contents: | - Universal Twin HD Pro USB-C Docking Station
- 1 x 1m C to C/A Combo Cable
- 1 x Power Cable -AU, EU, UK, US each
- 1 x Power Supply
- 1 x User manual
|
| Kensington Security Slot: | Yes |
| Compatibility: | - Apple iPad Pro (USB-C)
- Microsoft Surface Go
- Chromebooks
|
| Brand Compatibility: | Apple |
| Brand Compatibility: | Microsoft |
| Country of Origin: | China |
| TAA Compliant: | Yes |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC:
715663120919
- Mfr's Part #:
DUTHDPR