![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Cooler Master Hyper 212 3DHP CPU Air Cooler, 3DHP Heat Pipe Technology
A Legendary Cooler, Evolved Designed for every PC builder, the Hyper 212 3DHP Black delivers reliable cooling with stylish flair. Built for easy installation and consistent performance, it's your ideal starting point for cool, quiet computing. Less heat pipes. More cooling efficiency. Cooler Master Proprietary 3DHP Technology It delivers the cooling power of a four-pipe solution with a more streamlined layout-giving you lower temps, quieter fans, and more flexibility, whether you're building for silence or pushing your system to the limit. Quieter. Stronger. Smarter. The Advanced 3DHP Internal Structure Pre-Installed Ring Blade Fan Excellent Thermal Dissipation Larger Contact Surface for Maximum Heat Transfer Sleek, Modern Design More from the Manufacturer |
| Number of Fans: | 1 |
| Fan Bearing Type: | Loop Dynamic Bearing |
| Fan Speed (Min): | 0 rpm |
| Fan Speed (Max): | 2025 rpm |
| Maximum Airflow: | 63.10 CFM |
| Noise Levels (A-Weighted): | 22.6 dB(A) |
| Maximum Air Pressure: | 2.69mmH2O |
| Pulse-width Modulation (PWM) Support: | Yes |
| Cooler Type: | Air |
| Number of Heat Pipes: | 2 |
| Compatible Intel Socket: | Socket LGA-1851 |
| Compatible Intel Socket: | LGA-1700 |
| Compatible Intel Socket: | LGA-1200 |
| Compatible Intel Socket: | H4 LGA-1151 |
| Compatible Intel Socket: | H3 LGA-1150 |
| Compatible Intel Socket: | H2 LGA-1155 |
| Compatible Intel Socket: | H LGA-1156 |
| Compatible AMD Socket: | AM4 |
| Compatible AMD Socket: | AM5 |
| Connectors: | Fan Power Connector: 4-Pin (PWM) |
| Maximum Power Consumption: | 1.44 W |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Heatsink Material: | Aluminum |
| Maximum Fan Diameter: | 4.72" |
| Fan Height: | 0.98" |
| Fan Width: | 4.72" |
| Fan Depth: | 4.72" |
| Height: | 6.2" |
| Width: | 3.4" |
| Depth: | 5.2" |
| Additional Information: |
| Limited Warranty: | 5 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 884102131134
- Mfr's Part #: MAY-T2HP-217PK-R1



















(0 Ratings) 