![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
MSI Pro MP165 E6 ProMP165E6 Portable Productivity Monitor 15.6" FHD IPS Display USB-C VESA 75x75mm 0-90 Tilt Ultra Lightweight 1.72lbs
General Information
| With just one Type-C cable, this portable monitor receives both power and display signal, making it incredibly convenient and clutter-free. Simply plug and play for a seamless experience wherever you go! |
Technical Information
| Number of Screens: | 1 |
| Screen Size Class: | 16" |
| Viewable Screen Size: | 15.6" |
| Screen Mode: | Full HD |
| Panel Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time: | 4 ms |
| Response Time Details: | 4 ms GTG |
| Aspect Ratio: | 16:9 |
| Pixel Pitch: | 0.17925 mm x 0.17925 mm |
| Mount Type: | Tripod |
| Features: | sRGB |
| Features: | Anti-glare |
| Features: | Ergonomic Design |
| Features: | Ultra Slim |
| Features: | Flicker-free |
| Features: | Low Blue Light |
| Features: | Split Screen |
| Features: | Tripod Socket |
| Features: | Eye Care Technology |
| Features: | Eye Care+ Technology |
| Features: | Eye-Q Technology |
| Features: | EyeRest |
| Stand Adjustments: | Tilt |
| Active Display Area (H x V): | 13.55" x 7.62" |
| Surface Treatment: | Anti-glare |
Video
| Maximum Resolution: | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate: | 60 Hz |
| Color Supported: | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio: | 1,000:1 |
| Dynamic Contrast Ratio: | 100,000,000:1 |
| Brightness: | 250 Nit |
| Tearing Prevention Technology: | Adaptive Sync |
| Color Gamut: | 49.51% sRGB (CIE 1976) |
Audio
| Number of Speakers: | 2 |
| Speakers: | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| USB: | Yes |
| USB Type-C: | Yes |
| Total Number of HDMI Ports: | 1 |
| Number of USB Ports: | 2 |
| Total Number of USB Type-C Ports: | 2 |
Power Description
| Frequency: | 50 Hz |
| Frequency: | 60 Hz |
Physical Characteristics
| VESA Mount Compatible: | Yes |
| VESA Mount Standard: | 75 x 75 |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Matte Black |
| Height: | 8.3" |
| Width: | 14" |
| Depth: | 0.5" |
| Depth with Stand: | 8.28" |
| Weight (Approximate): | 1.72 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Country of Origin: | China |
| Energy Efficiency Certification: | ENERGY STAR 8.0 |
Warranty
| Limited Warranty: | 36 Month |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 824142409701
- Mfr's Part #: ProMP165E6



















(0 Ratings) 