![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Ergotron Mounting Arm for Monitor Display Screen LCD Black 45627224
General Information
Find your best view, save desk space and discover your most productive self, thanks to the LX Desk Dual Direct Arm. The low-profile monitor cross-bar uses a compact range of motion to keep your space, your space. Project wrapped up? Reclaim a space full of opportunities by folding the arms and pushing them aside during a much-needed screen break. |
Product Information
| Device Supported: | Monitor |
| Device Supported: | Display Screen |
| Device Supported: | LCD Display |
| Number of Displays Supported: | 2 |
| Minimum Load Capacity: | 4 lb |
| Maximum Load Capacity: | 22 lb |
| Minimum Screen Size Supported: | 25" |
| Maximum Screen Size Supported: | 27" |
| Features: | Adjustable |
| Features: | Tilt |
| Features: | Cable Management |
| Features: | Rotate |
| Features: | Pan |
| Features: | Compact |
| Features: | Extendable |
| Orientation: | Landscape/Portrait |
| Mount Profile: | Low Profile |
| Height Adjustable: | Yes |
| Minimum Tilt Angle: | -13° |
| Maximum Tilt Angle: | 17° |
| Maximum Rotate Angle: | 360° |
| Maximum Pan Angle: | 360° |
| Mount Function: | Adjustable |
| Mount Function: | Tilt |
| Mount Function: | Cable Management |
| Mount Function: | Rotate |
| Mount Function: | Pan |
| Mount Function: | Desktop |
| Mount Surface: | Desk |
Physical Characteristics
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| VESA Mount Compatible: | Yes |
| Mounting Pattern: | 75 x 75 |
| Mounting Pattern: | 100 x 100 |
| Form Factor: | Desk |
| Weight (Approximate): | 11.80 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Application/Usage: | Desk |
| Application/Usage: | Work Area |
| Application/Usage: | Workspace |
| Application/Usage: | Office |
| Certifications & Standards: | BIFMA LEVEL 2 Certified Clean Air GOLD Certified |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
Warranty
| Limited Warranty: | 10 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 698833083545
- Mfr's Part #: 45-627-224














Click to enlarge
(0 Ratings) 