APC Smart-UPS Line Interactive 1500VA Rackmount 2U 120V 6x NEMA 5-15R outlets SmartConnect Port+SmartSlot AVR LCD
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. The 1440VA line interactive 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. It comes with NEMA 5-15P input and 6 NEMA 5-15R outlets. It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. It offers cloud-based remote power monitoring, UPS firmware upgrades, remote diagnostics and proactive email notifications with recommended actions. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. It provides surge protection against lightning strikes, power sags, brownouts and surges. The SMT UPS has a 3-year warranty, and the built-in lead-acid battery has a 2-year warranty. It is compatible with a dedicated user-replaceable battery, and the APC replacement battery cartridge helps restore UPS performance to the original specifications. More from the Manufacturer |
| Plug/Connector Type: | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type: | NEMA 5-15P |
| Receptacle Detail: | 6 x NEMA 5-15R |
| Number of Battery & Surge Outlets: | 6 |
| Cord Length: | 8 ft |
| Transfer Time: | 10 ms |
| Phase: | Single Phase |
| Load Capacity (VA): | 1440 VA |
| Load Capacity (Watt): | 1000 W |
| Input Voltage: | 120 V AC |
| Input Voltage Range: | 82 V AC - 144 V AC |
| Output Voltage: | 120 V AC |
| Input Frequency: | 60 Hz |
| Output Frequency: | 60 Hz |
| Waveform Type: | Sine Wave |
| Surge Energy Rating: | 680 J |
| Alarm: | Low Battery |
| Alarm: | Configurable Delay |
| Status Indicators: | LCD Status |
| Serial Port: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| USB (HID Compliant) Port: | Yes |
| Number of Batteries: | 1 |
| Battery Chemistry: | Lead Acid |
| Battery Energy: | 1555.2 kJ |
| Battery Life: | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time: | 3 Hour |
| Maximum Operating Temperature: | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature: | 41°F (5°C) - 235.4°F (113°C) |
| Maximum Operating Elevation: | 10000 ft |
| Maximum Storage Elevation: | 50000 ft |
| Operating Humidity: | 0% - 95% |
| Storage Relative Humidity: | 0% - 95% |
| Sound Emission (A-Weighted): | 45 dB(A) |
| Thermal Dissipation: | 65.94 W |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Height: | 3.4" |
| Width: | 17" |
| Depth: | 18.8" |
| Rack Height: | 2U |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Mounting Preference: | Lower |
| Mounting Location: | Front |
| Weight (Approximate): | 58.42 lb |
| For Country/Region: | United States |
| Software Included: | Powerchute Serial Edition |
| Package Contents: | Smart-UPS 1500VA LCD RM 2U 120V with SmartConnect Installation guideRack mounting support railsUSB cable |
| Certifications & Standards: | cULus|ENERGY STAR V2.0 (USA) |
| Energy Star: | Yes |
| Optimized Energy Efficiency: | Yes |
| Product Take Back Program: | Yes |
| RoHS Exemption Information: | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=SMT1500RM2UC_ROHS_DECLARATION&p_FileName=SMT1500RM2UCKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Declaration URL: | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=465940358&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL: | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=465940358&lang=en-us |
| Environmental Profile Availability: | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1612028EN |
| End of Life Manual Availability: | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1612028_EN |
| Energy Star URL: | https://www.energystar.gov/products/uninterruptible_power_supplies |
| REACH free of SVHC: | No |
| WEEE Statement: | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Country of Origin: | Vietnam |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Energy Efficiency Certification: | ENERGY STAR 2.0 |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Limited Warranty: | 3 Year |
| Additional Warranty Information: | UPS: 36 month(s)|Battery: 24 month(s) |
| Directly Connected Equipment Guarantee: | $150000 Lifetime |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
Special Order Item
This item ships directly from the manufacturer and is not stocked in our warehouse. If stock is available at the manufacturer, the item will ship directly to you, usually within 7 - 15 business days.
Once the order has been sent to the manufacturer it can no longer be canceled.
If payment is made via credit card it will be charged before the order is sent to the manufacturer.
You must contact the manufacturer directly regarding returns and defective items.
We will contact you by email if the item is sold out or backordered (and we were unable to update the site before you placed the order) or if the item will be delayed longer than expected.
We have no control over the speed of the manufacturer's order processing, or whether they will honor your request to ship the item by any particular method.
- UPC:
731304322801
- Mfr's Part #:
SMT1500RM2UC