Cooler Master SickleFlow Edge 240 ARGB MFXB2DW25DP2R1
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
MULTI-FAN CONFIGURATION A single-frame unit enhances internal airflow, effectively expelling heat and significantly improving cooling efficiency. QUICK CONNECTION Uses one modular cable for lighting and power, simplifying management and improving aesthetics. EASY INSTALLATION Only 4 screws are needed for a hassle-free installation. HOLLOW FRAME STRUCTURE This lightweight yet durable fan module, featuring a hollow design with triangular vents ensures efficient airflow and long-lasting performance without adding bulk to your build. LOOP DYNAMIC BEARING Features our loop dynamic bearing, our in-house bearings, preventing dust and oil leakage and enhancing operational stability and lifespan. ADDRESSABLE RGB LIGHTING Experience vibrant and personalized lighting effects with addressable RGB, fully controllable through our in-house MasterCTRL software for seamless customization. |
| Number of Fans: | 2 |
| Fan Speed (Min): | 690 rpm |
| Fan Speed (Max): | 2500 rpm |
| Maximum Airflow: | 141.10 CFM |
| Noise Levels (A-Weighted): | 36 dB(A) |
| LED Color: | ARGB |
| Maximum Air Pressure: | 3.61mmH2O |
| Pulse-width Modulation (PWM) Support: | Yes |
| Connectors: | Fan Power Connector: 4-Pin (PWM) |
| Maximum Power Consumption: | 6 W |
| Color Family: | White |
| Product Color: | White |
| Fan Height: | 0.98" |
| Fan Width: | 4.72" |
| Fan Depth: | 4.72" |
| Height: | 1" |
| Width: | 4.8" |
| Depth: | 9.5" |
| Additional Information: | Fan MTTF: >160000 HoursFan Rated Voltage: 12 VDCFan Rated Current: 0.60 AFan Safety Current: 0.80 AProfile: Addressable Gen 2 RGBFan Profiles: Addressable Gen 2 RGB |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC:
884102127434
- Mfr's Part #:
MFX-B2DW-25DP2-R1