![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
HP OmniBook 7 17-dc0000 17-dc0004ca 17.3" Touchscreen Notebook Full HD Intel Core Ultra 5 Series 2 226V 16 GB 512 GB SSD Glacier Silver Aluminum Refurbished Intel Chip 1920 x 1080 Windows 11 Home Intel with 8 GB In-plane Switching I B84YHUARABL
Overview | An AI PC for the toughest conditions and toughest work The HP OmniBook 7 17.3 Next Gen AI PC, with a 17.3" touch display, was engineered to withstand demanding military standards to perform in the toughest conditions. With the latest AI-powered Intel Core Ultra Processor it's also up for the toughest work. Built with get-things-done grit Work and study without worry of damage due to drops, bumps, or extreme temps with a durable PC. Own it. Large and AI-in-charge. Meet, present, and connect with vivid visuals and clear audio. Expand your world with AI-efficiency Optimize performance and efficiency with the latest AI-boosted Intel Processor. Built for a better tomorrow HP OmniBook X 17.3 NGAI PCs are designed using recycled metals and post-consumer recycled plastics. Features | Get a fresh perspective From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content-Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way. Intel® Core™ Ultra Processors Make the hard stuff easy with Intel® Core™ Ultra processors. Accelerate AI experiences across hundreds of apps. FHD IPS touchscreen Always see your content at its best with 178° wideviewing angles and a vibrant picture. And with touchscreen technology, you can control your PC right from the screen. Flicker-free Using DC Dimming technology that controls brightness by adjusting direct current rather than cycling the backlight, we can eliminate screen ?ickering for more comfortable viewing. 16:9 aspect ratio A 16:9 aspect ratio lets you see more of your content with less scrolling. Flicker-free Using DC Dimming technology that controls brightness by adjusting direct current rather than cycling the backlight, we can eliminate screen ?ickering for more comfortable viewing. |
| AI-powered: | Yes |
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 5 |
| Processor Model: | 226V |
| Processor Series: | Series 2 |
| Processor Core: | Octa-core (8 Core) |
| Processor Threads: | 8 |
| Maximum Turbo Speed: | 4.50 GHz |
| NPU Manufacturer: | Intel |
| NPU Name: | AI Boost |
| NPU Performance: | 40 TOPS |
| L3 Cache: | 8 MB |
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Standard Memory: | 16 GB |
| System Memory Form Factor: | On-board |
| On-board Memory: | 16 GB |
| On-board Memory Technology: | LPDDR5X |
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 512 GB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
| Screen Size: | 17.3" |
| Display Screen Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode: | Full HD |
| Screen Resolution: | 1920 x 1080 |
| Brightness: | 400 Nit |
| Color Gamut: | 100% sRGB |
| Touchscreen: | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Controller Model: | Arc Graphics 130V |
| Graphics Memory Capacity: | 8 GB |
| Graphics Memory Technology: | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth: | Yes |
| Camera Privacy Shutter: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution: | 5 Megapixel |
| Infrared Camera: | Yes |
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| USB Type-C: | Yes |
| USB Type-C Detail: | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge) |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 1 |
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Home |
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Number of Cells: | 6-cell |
| Maximum Battery Run Time: | 22.25 Hours |
| Fast Charging Details: | 50% in 45 Minutes |
| Power Plug Type: | Type C |
| Included Charger Power: | 65 W |
| Color Family: | Gray |
| Product Color: | Glacier Silver Aluminum |
| Height: | 0.60" |
| Width: | 15.6" |
| Depth: | 10.2" |
| Weight (Approximate): | 5.18 lb |
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Flicker-free |
| Energy Star: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Environmental Certification: | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 198990916279
- Mfr's Part #: B84YHUAR#ABL













Click to enlarge
(0 Ratings) 