![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Seagate One Touch 1TB External Hard Disk Drive STKY1000400
General Information
| Store and access photos and files on the go with One Touch HDD with password activated hardware encryption. Quick plug-and-play USB 3.0 connectivity with Windows, Mac, Chromebook lets you consolidate files with a single click or schedule automatic daily, weekly or monthly backups. Plus - edit, manage, and share photos with trials of Mylio Photos+ and Dropbox Backup plan. |
- This external drive includes a USB cable that works seamlessly with Windows, Mac, and Chromebook laptops (purchase adapter separately for use with USB-C computers. Reformatting may be required for use with Time Machine).
- The perfect complement to personal aesthetic, this portable external hard drive features a minimalist brushed metal enclosure.
- Great as a laptop hard drive or PC hard drive, simply plug in via USB 3.0 to back up with a single click or schedule automatic daily, weekly, or monthly backups
- Organize your photos with a Mylio Photos complementary subscription and enjoy automatic backups with a Dropbox Backup Plan free trial. (Must redeem within one year of drive registration. Not available in all countries. Trial subscriptions are subject to change in vendor or terms. Please refer to drive packaging for official offer.)
- Enjoy long-term peace of mind with the included limited warranty and Rescue Data Recovery Services.
Technical Information
| Storage Capacity: | 1 TB |
| Platform Supported: | PC |
| Platform Supported: | Mac |
Drive Performance
| Spindle Speed (rpm): | 5400 |
Network & Communication
| Wireless LAN: | No |
Interfaces/Ports
| Host Interface: | USB 3.0 |
Physical Characteristics
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Drive Type: | External |
| External Drive Type: | Portable |
| Form Factor: | 2.5" |
| Width: | 3.1" |
| Depth: | 0.5" |
| Length: | 4.5" |
| Weight (Approximate): | 5.22 oz |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Operating System Compatibility: | Mac OS |
| Operating System Compatibility: | Windows |
| Device Supported: | Notebook |
| Device Supported: | Desktop PC |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review



















(0 Ratings) 