![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Lenovo IdeaCentre AIO 24ARR9 F0HR00CGUS All-in-One Computer AMD Ryzen 3 Ryzen 7000 7335U 8 GB 512 GB PCI Express NVMe 4.0 x4 SSD 23.8" Full HD Touchscreen Desktop Luna Gray AMD Chip 1920 x 1080 Windows 11 Home AMD Radeon 660M Graphics
General Information
STYLISH DESIGN, MAXIMUM FUN The IdeaCentre desktop line offers the features you need in your choice of elegantly designed, space-saving packages. From famiy-friendly All-in-One systems to our cutting-edge gaming desktop, IdeaCentre PCs deliver serious home entertainment in a variety of shapes and sizes that fit your lifestyle perfectly. IdeaCentre Desktops & All-in-Ones Comp |
Technical Information
| Release Year: | 2026 |
Processor
| Processor Manufacturer: | AMD |
| Processor Type: | Ryzen 3 |
| Processor Series: | Ryzen 7000 |
| Processor Model: | 7335U |
| Processor Core: | Quad-core (4 Core) |
| Processor Threads: | 8 |
| Processor Speed: | 3 GHz |
| Maximum Turbo Speed: | 4.30 GHz |
| L2 Cache: | 2 MB |
| L3 Cache: | 8 MB |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | AMD |
Memory
| Standard Memory: | 8 GB |
| Maximum Memory Supported: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed: | 4800 MHz |
| Memory Configuration: | 1 x 8GB |
| Number of Occupied Memory Slots: | 1 |
| Number of Free Memory Slots: | 1 |
| Intel Optane Memory Ready: | No |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 512 GB |
| Solid State Drive Interface: | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Solid State Drive Configuration: | 1 x 512GB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Size: | 23.8" |
| Display Screen Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness: | 250 Nit |
| Color Gamut: | 99% sRGB |
| Screen Mode: | Full HD |
| Screen Resolution: | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate: | 100 Hz |
| Touchscreen: | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer: | AMD |
| Graphics Controller Model: | Radeon 660M Graphics |
| Graphics Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth: | Yes |
Input Devices
| Keyboard Localization: | English |
Built-in Devices
| Webcam: | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution: | 5 Megapixel |
| Speaker Power: | 6 W |
Interfaces/Ports
| HDMI (Rear): | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear): | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports: | 1 |
| USB Type-C: | Yes |
| USB Type-C Detail: | 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), data transfer only |
| Number Of Ethernet Ports: | 1 |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Product Color: | Luna Gray |
| Operating System: | Windows 11 Home |
| Operating System Language: | English |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage: | 135 W |
Physical Characteristics
| Color Family: | Gray |
| Form Factor: | Desktop |
| Height: | 17" |
| Width: | 21.3" |
| Depth: | 7.6" |
| Weight (Approximate): | 13.23 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Features: | Low Blue Light |
| Features: | Flicker-free |
| Features: | Wireless Charging |
| Energy Star: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | GREENGUARD |
| Energy Efficiency Compliance: | Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3) |
| Energy Efficiency Compliance: | Energy-related Products Directive Lot 7 (ErP Lot 7) |
| Energy Efficiency Certification: | ENERGY STAR 8.0 |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmental Compliance: | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
| Additional Warranty Information: | Base Warranty 1-year, Mail-in |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 199275961342
- Mfr's Part #: F0HR00CGUS



















(0 Ratings) 