![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Lenovo IdeaPad Pro 5 16IAH10 83JM001BUS 16" Touchscreen Notebook 2.8K 120 Hz Intel Core Ultra 7 255H Intel Evo Platform 16 GB 1 TB SSD English Keyboard Luna Gray Intel Chip 2880 x 1800 Windows 11 Home NVIDIA GeForce RTX 5050 with 8
General Information
Diverse styles, singular performance, Ideapad Everyday laptops for first-time users. High-performance laptops for serious gamers. Convertible PCs for those who like their entertainment on the go. There's an Ideapad for everyone. Embracing form, function, style, and fun, each Ideapad delivers responsive performance you can count on. |
Technical Information
| Release Month: | June |
| Release Year: | 2025 |
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 7 |
| Processor Model: | 255H |
| Processor Core: | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Threads: | 16 |
| Maximum Turbo Speed: | 5.10 GHz |
| NPU Manufacturer: | Intel |
| NPU Name: | AI Boost |
| NPU Performance: | 13 TOPS |
| Intel Evo Platform: | Yes |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
Memory
| Standard Memory: | 16 GB |
| System Memory Speed: | 8400 MHz |
| System Memory Form Factor: | On-board |
| On-board Memory: | 16 GB |
| On-board Memory Technology: | LPDDR5X |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 1 TB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Size: | 16" |
| Display Screen Type: | OLED |
| Display Screen Technology: | Eyesafe |
| Standard Refresh Rate: | 120 Hz |
| Screen Mode: | 2.8K |
| Screen Resolution: | 2880 x 1800 |
| Brightness: | 1100 Nit |
| Color Gamut: | 100% DCI-P3 |
| Touchscreen: | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer: | NVIDIA |
| Graphics Controller Model: | GeForce RTX 5050 |
| Graphics Memory Capacity: | 8 GB |
| Graphics Memory Technology: | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility: | Dedicated |
Network & Communication
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11be |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 7 |
| Wimax: | No |
| Bluetooth: | Yes |
| WWAN Supported: | No |
Built-in Devices
| Camera Privacy Shutter: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Infrared Camera: | Yes |
| Finger Print Reader: | No |
| Speaker Power Details: | 2 x 2W |
| Sound Mode: | Stereo |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: | 2 |
| Network (RJ-45): | No |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 2 |
| Optional Ports: | Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series. Optional Ports (configured)
|
| Docking Capability: | Thunderbolt |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Home |
| Operating System Language: | English |
Input Devices
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Keyboard Localization: | English |
Power Description
| Power Plug Type: | 3 pin |
| Included Charger Power: | 170 W |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family: | Gray |
| Product Color: | Luna Gray |
| Cover Material: | Aluminum |
| Height: | 0.65" |
| Width: | 14" |
| Depth: | 9.9" |
| Weight (Approximate): | 4.32 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Low Blue Light |
| Features: | Flicker-free |
| Features: | One Glass Solution (OGS) Panel |
| Windows Hello Compatible: | Yes |
| Energy Star: | Yes |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Energy Efficiency Certification: | ENERGY STAR 9.0 |
| Energy Efficiency Compliance: | Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6) |
| Energy Efficiency Compliance: | Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
| Additional Warranty Information: | Base Warranty 1-year, Courier or Carry-in |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 198156626448
- Mfr's Part #: 83JM001BUS



















(0 Ratings) 