![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Kanto Universal Laptop Riser LE1
General Information
Create a beautiful, ergonomic workspace with the Kanto LE1 laptop riser. The elevated and cantilevered design raises your laptop to improve posture and reduce eye and neck strain. The open laptop platform improves and encourages airflow to reduce laptop temperatures leading to increased performance and device lifespan. This premier laptop stand features high-grip silicone that protects your laptop and keeps it secure while Velcro straps are included to route cables along the stand. Available in black, the LE1 universal laptop stand perfectly matches Kanto's S- and SE-series of speaker stands and seamlessly blends with your decor. Increase your laptops performance while freeing up space and reducing neck strain |
Technical Information
| Minimum Screen Size Supported: | 11" |
| Maximum Screen Size Supported: | 16" |
| Maximum Load Capacity: | 19.80 lb |
| Tilt Angle: | 15° |
| Application/Usage: | Notebook |
| Features: | Ergonomic |
| Features: | Cable Management |
| Features: | Non-slip |
| Features: | Tilt |
Physical Characteristics
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Solid Steel |
| Product Material: | Silicone |
| Weight (Approximate): | 5.50 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
Warranty
| Limited Warranty: | 5 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 800152720937
- Mfr's Part #: LE1



















(0 Ratings) 