![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
HP 17-cn0514nr 17.3" Laptop N4500 4GB 256GB SSD W11Hs B90H8UA, Rose Gold
|
HP 17-cn0514nr 17.3"" HD+ Notebook: Your Essential Computing Companion Powerful Specifications for Enhanced Productivity Convenient and Versatile: The HP 17-cn0514nr Notebook for Everyday Use |
Key Features
- Experience smooth multitasking with 4GB RAM in this HP notebook laptop.
- Enjoy fast boot-ups & ample storage with the 256GB SSD on this HP laptop.
- The Intel Celeron processor delivers reliable performance for daily tasks.
- Work or stream on the go with a lightweight design & long battery life.
- See every detail on the expansive 17.3" HD+ display of this HP notebook.
- Stay connected with fast Wi-Fi & Bluetooth on this HP Windows 11 laptop.
- A 17-inch laptop with a big vision for the futureThe HP 17 Laptop is thoughtfully designed and delivers performance with an Intel processor, fast Wi-Fi technology, and loads of storage. Enjoy a more natural and comfortable typing position with the lift-hinge design and enlarged click pad. The HP 17 design includes sustainable materials like ocean-bound plastic and from post-consumer recycled plastic. Lift-hinge design The new
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Celeron |
| Processor Model: | N4500 |
| Processor Core: | Dual-core (2 Core) |
| Processor Threads: | 2 |
| Maximum Turbo Speed: | 2.80 GHz |
| L3 Cache: | 4 MB |
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Standard Memory: | 4 GB |
| System Memory Technology: | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor: | SODIMM |
| Installed Slot Memory: | 4 GB |
| Installed Slot Memory Configuration: | 1 x 4GB |
| Total Number of Memory Slots: | 1 |
| Number of Occupied Memory Slots: | 1 |
| Number of Free Memory Slots: | 0 |
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 256 GB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
| Screen Size: | 17.3" |
| Display Screen Technology: | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode: | HD+ |
| Screen Resolution: | 1600 x 900 |
| Brightness: | 250 Nit |
| Color Gamut: | 60% NTSC |
| Touchscreen: | No |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Controller Model: | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology: | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth: | Yes |
| Camera Privacy Shutter: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Finger Print Reader: | Yes |
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 3 |
| USB Type-C: | Yes |
| USB Type-C Detail: | 1 USB Type-C® 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors) |
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Home in S mode |
| Number of Cells: | 3-cell |
| Maximum Battery Run Time: | 11.50 Hours |
| Battery Weight: | 6.17 oz |
| Included Charger Power: | 45 W |
| Color Family: | Gold |
| Product Color: | Pale Rose Gold |
| Height: | 0.78" |
| Width: | 15.8" |
| Depth: | 10.2" |
| Weight (Approximate): | 4.60 lb |
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Anti-glare Screen |
| Energy Star: | Yes |
| Country of Origin: | China/Thailand |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Limited Warranty: | 1 Year |
| Additional Warranty Information: |
|
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |



















(0 Ratings) 