![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
MSI NVIDIA GeForce GT 1030 4GB DDR4 Graphic Card G103044PC
General Information
| Accelerate your entire PC experience with the fast, powerful NVIDIA® GeForce® GT 1030 graphics card. Gaming. HD video and picture editing. The GT 1030's award-winning NVIDIA Pascal™ architecture, powerful graphics engine, and state-of-the-art technologies give you the performance upgrade you need to drive today's most demanding PC applications. More from the Manufacturer |
Technical Information
| API Supported: | DirectX 12 |
| API Supported: | OpenGL 4.5 |
| Number of Monitors Supported: | 2 |
| CUDA Cores: | 384 |
Processor & Chipset
| Chipset Manufacturer: | NVIDIA |
| Chipset Line: | GeForce |
| Chipset Series: | GT |
| Chipset Model: | GT 1030 |
| GPU Boost Clock: | 1.43 GHz |
Memory
| Standard Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR4 SDRAM |
| Bus Width: | 64 bit |
Interfaces/Ports
| Host Interface: | PCI Express 3.0 x16 |
| DisplayPort: | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs: | 1 |
| HDMI: | Yes |
| Number of HDMI Outputs: | 1 |
Power Description
| Power Supply Wattage: | 300 W |
Physical Characteristics
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Card Height: | Low-profile |
| Cooler Type: | Fan Cooler |
| Height: | 0.7" |
| Width: | 2.7" |
| Length: | 5.9" |
| Weight (Approximate): | 0.29 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Platform Supported: | PC |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 824142327654
- Mfr's Part #: G103044PC



















(0 Ratings) 