![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Asus ExpertCenter P500 P500MV-XS503 Desktop Computer Intel Core i5 13th Gen i5-13420H 16 GB 512 GB SSD Mini-tower Gray
General Information
ASUS ExpertCenter P500 Mini Tower | Exceptional Value and Performance for Businesses ASUS ExpertCenter P500 Mini Tower combines high-performance, business-grade security, and commercial-class services features in a compact and sleek design, providing budget-conscious small and medium business users with a flexible and organized workspace. Designed to withstand tough conditions and meet MIL-STD-810H US military standards1, it features a tool-free and expandable chassis, ensuring prolonged reliability and convenient upgrades for professionals |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core i5 |
| Processor Generation: | 13th Gen |
| Processor Model: | i5-13420H |
| Processor Core: | Octa-core (8 Core) |
| Processor Threads: | 12 |
| Processor Speed: | 2.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed: | 4.60 GHz |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
Memory
| Standard Memory: | 16 GB |
| Maximum Memory Supported: | 64 GB |
| Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration: | 2 x 8GB |
| Number of Occupied Memory Slots: | 2 |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 512 GB |
| Solid State Drive Interface: | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Controller Model: | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth: | Yes |
Built-in Devices
| Sound System: | 7.1 Surround Sound |
Interfaces/Ports
| HDMI (Rear): | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 7 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear): | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: | 2 |
| USB Type-C (Front): | Yes |
| USB Type-C Detail: | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Number Of Ethernet Ports: | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear): | 1 |
| DisplayPort (Rear): | Yes |
| Optional Ports: | Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.
|
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Pro |
Power Description
| Maximum Power Supply Wattage: | 180 W |
Physical Characteristics
| Color Family: | Gray |
| Product Color: | Gray |
| Cooler Type: | Air Cooler |
| Form Factor: | Mini-tower |
| Height: | 13.7" |
| Width: | 6.1" |
| Depth: | 11.6" |
| Weight (Approximate): | 13.23 lb |
| Features: | Security Slot |
| Energy Star: | Yes |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Features: | Tool-less Access |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Environmental Certification: | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Efficiency Certification: | ENERGY STAR 8.0 |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
Warranty
| Limited Warranty: | 3 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 199291033108
- Mfr's Part #: P500MV-XS503



















(0 Ratings) 