ASUS DESKTOP ASUS DESKTOP/GRAY/I5-13420H/16GB/INTEL UMA/1TB M.2 2280 PCIE G4 SSD
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core i5 |
| Processor Generation: | 13th Gen |
| Processor Model: | i5-13420H |
| Processor Core: | Octa-core (8 Core) |
| Processor Threads: | 12 |
| Processor Speed: | 2.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed: | 4.60 GHz |
| Chipset Manufacturer: | Intel |
| Standard Memory: | 16 GB |
| Maximum Memory Supported: | 64 GB |
| Memory Technology: | DDR5 SDRAM |
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 1 TB |
| Solid State Drive Interface: | PCI Express NVMe 4.0 |
| SSD Form Factor: | M.2 |
| Ethernet Technology: | Gigabit Ethernet |
| Sound System: | 7.1 Surround Sound |
| HDMI (Rear): | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 7 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear): | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: | 2 |
| USB Type-C (Front): | Yes |
| USB Type-C Detail: | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Number Of Ethernet Ports: | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear): | 1 |
| DisplayPort (Rear): | Yes |
| Optional Ports: | Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series. - Smart card reader & SD card reader
|
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Pro |
| Cooler Type: | Air Cooler |
| Form Factor: | Mini-tower |
| Height: | 13.7" |
| Width: | 6.1" |
| Depth: | 11.7" |
| Weight (Approximate): | 13.23 lb |
| Features: | Security Slot |
| Energy Star: | Yes |
| Energy Efficiency Certification: | ENERGY STAR 8.0 |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
Special Order Item
This item ships directly from the manufacturer and is not stocked in our warehouse. If stock is available at the manufacturer, the item will ship directly to you, usually within 7 - 15 business days.
Once the order has been sent to the manufacturer it can no longer be canceled.
If payment is made via credit card it will be charged before the order is sent to the manufacturer.
You must contact the manufacturer directly regarding returns and defective items.
We will contact you by email if the item is sold out or backordered (and we were unable to update the site before you placed the order) or if the item will be delayed longer than expected.
We have no control over the speed of the manufacturer's order processing, or whether they will honor your request to ship the item by any particular method.
- UPC:
199291045927
- Mfr's Part #:
V500MV-XS503