![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
MSI Prestige 16 Flip AI+ C3MTG-058US 16" 2.8K OLED Touch Display Ultra Thin 2-in-1 Laptop Intel® Core™ Ultra 7 355 ARC Graphics 32GB LPDDR5X 1TB NVMe SSD Windows 11 Home 1 Year Warranty White backlight keyboard with Finger pr PRE16FLIPC3058
General Information
| Powered by advanced AI, the Prestige 16 Flip AI+ is designed for business elites and professionals who move effortlessly between meetings, creation, and communication. Its versatile flip design, sleek form, stunning visuals, and efficient mobility keep your workflow smooth, focused, and ready for what's next. |
Technical Information
| AI-powered: | Yes |
Processor
| Processor Manufacturer: | Intel |
| Processor Type: | Core Ultra 7 |
| Processor Model: | 355 |
| Processor Series: | Series 3 |
| Processor Speed: | 2.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed: | 4.70 GHz |
Chipset
| Chipset Manufacturer: | Intel |
Memory
| Standard Memory: | 32 GB |
| System Memory Speed: | 8533 MHz |
| System Memory Form Factor: | On-board |
| On-board Memory: | 32 GB |
| On-board Memory Technology: | LPDDR5X |
Storage
| Drive Type: | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity: | 1 TB |
| SSD Form Factor: | M.2 |
Display & Graphics
| Screen Size: | 16" |
| Display Screen Type: | OLED |
| Display Screen Technology: | Tru2Life |
| Standard Refresh Rate: | 120 Hz |
| Screen Mode: | 2.8K |
| Screen Resolution: | 2880 x 1800 |
| Color Gamut: | 100% DCI-P3 |
| Touchscreen: | Yes |
| Graphics Controller Manufacturer: | Intel |
| Graphics Controller Model: | Arc Graphics |
| Graphics Memory Technology: | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility: | Shared |
Network & Communication
| Wireless LAN: | Yes |
| Wireless LAN Standard: | IEEE 802.11be |
| Wi-Fi Generation: | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth: | Yes |
Built-in Devices
| Camera Privacy Shutter: | Yes |
| Front Camera/Webcam: | Yes |
| Infrared Camera: | Yes |
| Finger Print Reader: | Yes |
| Speaker Power Details: | 4 x 2W |
| Sound Mode: | Stereo |
Interfaces/Ports
| HDMI: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports: | 2 |
Operating System
| Operating System Platform: | Windows |
| Operating System: | Windows 11 Home |
Input Devices
| Keyboard Backlight: | Yes |
| Copilot Key: | Yes |
Battery Information
| Number of Cells: | 4-cell |
| Maximum Battery Run Time: | 24 Hours |
| Embedded Battery: | Yes |
Power Description
| Power Plug Type: | Type C |
| Included Charger Power: | 65 W |
| USB Power Delivery Support: | Yes |
Physical Characteristics
| Color Family: | Gray |
| Product Color: | Platinum Gray |
| Cover Material: | Aluminum Alloy |
| Form Factor: | Convertible |
| Height: | 0.55" |
| Width: | 14.1" |
| Depth: | 10" |
| Weight (Approximate): | 3.53 lb |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Charger Included: | Yes |
| Features: | Flicker-free |
| Features: | Low Blue Light |
| Features: | Eye Care |
| Features: | Corning Gorilla Glass |
| Windows Hello Compatible: | Yes |
| Energy Star: | Yes |
| TAA Compliant: | No |
| Energy Efficiency Certification: | ENERGY STAR 9.0 |
| Energy Efficiency Compliance: | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
| Additional Warranty Information: | 1 year Limited warranty (Include 1 Year Global) |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 824142452394
- Mfr's Part #: PRE16FLIPC3058



















(0 Ratings) 