Targus® 14" Intellect® Slim Brief with ID Window
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
The 14" Intellect® Slim Brief combines modern minimalism with practical functionality, offering a sleek, lightweight design that's built for professionals on the go. Its slim, lightweight design ensures effortless portability, while the adjustable shoulder straps and convenient carrying handles provide versatile carrying options. It even features an ID holder ensures easy identification. Made with refined materials and subtle detailing, this polished laptop briefcase projects a professional image without breaking the budget. A discrete zippered pocket offers secure storage for accessories and essentials, keeping everything organized on the go. Rigorously tested to meet our highest industry standards, the Intellect Slim Brief delivers reliable performance and timeless sophistication for everyday use. |
| Style: | Briefcase |
| Carrying Options: | Shoulder Strap |
| Carrying Options: | Handle |
| Number of Pockets: | 2 |
| Case Features: | Zippered Compartment |
| Case Features: | Padded Laptop Compartment |
| Case Features: | Front Pocket |
| Case Features: | Adjustable Shoulder Strap |
| Case Features: | Carrying Handle |
| Case Features: | Lightweight |
| Case Features: | ID Window |
| Maximum Screen Size Supported: | 14" |
| Number of Compartments: | 2 |
| Number of Exterior Compartments: | 1 |
| Number of Interior Compartments: | 1 |
| Additional Compartments: | Front Pocket |
| Closure Type: | Zipper |
| Adjustable Strap: | Yes |
| Gender: | Unisex |
| Laptop Compartment: | Yes |
| Protection Level: | Good |
| Age Group: | Adult |
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Fabric |
| Material Details: | Water-resistant fabric (polyester),Soft padded lining |
| Durability: | Water Resistant |
| Height: | 10.8" |
| Width: | 1.4" |
| Depth: | 14.6" |
| Weight (Approximate): | 10.40 oz |
| Package Contents: | - 14" Intellect Slim Brief with ID Window
- Shoulder Strap
|
| Application/Usage: | Notebook |
| TAA Compliant: | Yes |
| Limited Warranty: | Lifetime |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC:
092636373733
- Mfr's Part #:
TBS981GL