Lantronix TN-SFP-LX8-Cxxx SFP mini-GBIC Module TNSFPLX8C33
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
Technical Information
Application/Usage:Switch
Application/Usage:Optical Network
Application/Usage:Router
Application/Usage:xDSL Application
Application/Usage:Data Networking
Interfaces/Ports
Total Number of Ports:1
Connector Type:LC
Interfaces/Ports Details:1 x LC Duplex 1000Base-LX Network
Media & Performance
Media Type Supported:Optical Fiber
Fiber Mode Supported:Single-mode
Ethernet Technology:Gigabit Ethernet
Network Technology:Fiber Channel
Network Technology:1000Base-CWDM
Network Technology:1000Base-LX
Maximum Distance Supported:80 km
Maximum Data Transfer Rate:1.22 Gbit/s
Environmental Conditions
Minimum Operating Temperature:32°F (0°C)
Maximum Operating Temperature:158°F (70°C)
Power Description
Input Voltage:3.3 V
Physical Characteristics
Form Factor:Hot-pluggable
Height:0.3"
Width:0.5"
Depth:2.2"