StarTech 25SATSAS35HD 2.5" to 3.5" Hard Drive Adapter - For SATA and SAS SSD/HDD
Qty:
  • Thumbnail 1 of 2
  • Thumbnail 2 of 2
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
This 2.5" to 3.5" hard drive adapter lets you install a 2.5" SATA or SAS hard drive (HDD) or solid-state drive (SSD) into an internal or external 3.5" drive bay, using standard drive-mounting holes. Convert a 2.5" drive into a 3.5" drive The 2.5" to 3.5" hard drive bay adapter lets you install a newer, higher performance drive such as an SSD into a legacy system that may only support a 3.5" hard drive. It provides a cost-efficient way to enhance storage performance and reliability without expensive upgrades to core IT systems. It's also ideal for system administrators who want to build a system that takes advantage of the increased performance of a 2.5" HDD/SSD. To utilize the full speed potential of your SATA/SAS drive, the adapter supports transfer speeds up to 6Gbps. Easy and flexible installation You can install the adapter into a desktop, server, storage-array, hot-swap bay, and drive drawer. It offers permanent installation in a 3.5" drive bay with standard mounting holes. When the adapter is installed, you simply slide a 2.5" HDD/SSD into the adapter enclosure, with no tools required. The adapter is suitable for drives with a height of up to 15 mm. Virtually any 2.5" SATA/SAS drive can be made to look and function like a 3.5" drive. Identify and track your drives The adapter includes a label you can use to track and record information about the installed drive. The 25SATSAS35HD is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer
More from the Manufacturer
Technical Information
Number of Hard Drives Supported:1
Number of Hard Drives Installed:No
Number of Solid State Drive Supported:1
Number of Solid State Drive Installed:No
I/O Expansions
Number of Total Expansion Bays:1
Number of 2.5" Bays:1
Network & Communication
Wireless LAN:No
Interfaces/Ports
Drive Interface:SATA/600
Drive Interface:Serial Attached SCSI (SAS)
Host Interface:6Gb/s SAS
Physical Characteristics
Color Family:Dual Color
Product Color:Silver
Product Color:Black
Product Material:Aluminum
Product Material:Plastic
Form Factor:Internal
Compatible Drive Bay Width:3.5"
Height:1"
Width:4"
Depth:5.7"
Weight (Approximate):8.90 oz
Miscellaneous
Package Contents:
  • 2.5" to 3.5" Hard Drive Adapter - For SATA and SAS SSDs/HDDs