Ergotron StyleView Electric Lift Cart with LCD Arm LiFe Powered US/CA/MX SV4272021
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
The versatile and compact StyleView medical cart with electric lift provides 20 inches (51 cm) of adjustment to simultaneously move the worksurface and keyboard to match changing workflows. Designed for any caregiver, the electric lift removes user effort and supports multiple drawers and heavier loads. At the push of a button, caregivers can go from sitting to standing for a comfortable, ergonomic fit that adjusts farther and faster than our competitors' electric carts. |
| Minimum Load Capacity: | 5 lb |
| Maximum Load Capacity: | 31 lb |
| Minimum Screen Size Supported: | 17.3" |
| Maximum Screen Size Supported: | 24" |
| VESA Mount Compatible: | Yes |
| Mounting Pattern: | 75 x 75 |
| Mounting Pattern: | 100 x 100 |
| Minimum Adjustable Height: | 20" |
| Maximum Adjustable Height: | 27" |
| Height Adjustment Type: | Electric |
| Maximum Rotate Angle: | 360° |
| Pan Angle: | 180° |
| Tilt Angle: | 65° |
| Worksurface Width: | 22.40" |
| Worksurface Depth: | 19.75" |
| Caster Size: | 4" |
| Number of Casters: | 4 |
| Application/Usage: | Medical |
| Application/Usage: | LCD |
| Application/Usage: | Monitor |
| Application/Usage: | Notebook |
| Application/Usage: | Storage |
| Application/Usage: | Tablet |
| Application/Usage: | Computer |
| Application/Usage: | Healthcare |
| Features: | Ergonomic |
| Features: | Adjustable Height |
| Features: | Adjustable Keyboard Tray |
| Features: | Mouse Holder |
| Features: | Wrist Rest |
| Features: | Basket |
| Features: | Handle |
| Features: | Locking Casters |
| Features: | Adjustable Lift Mechanism |
| Features: | Pivot |
| Features: | Battery Life Indicator |
| Features: | Antimicrobial |
| Features: | LED Lights |
| Features: | Cable Management |
| Features: | Anti-theft |
| Features: | Lockable |
| Features: | Ventilation |
| Features: | Easy to Clean |
| Features: | Durable |
| Features: | Compact |
| Features: | Built-in USB Port |
| Battery Capacity: | 45 |
| Battery Included: | Yes |
| Power Source: | AC/Battery |
| Input Voltage: | 120 V AC |
| Maximum Output Power: | 150 W |
| Product Material: | Aluminum |
| Product Material: | High-grade Plastic |
| Product Material: | Zinc Plated Steel |
| Package Contents: | - LCD Arm
- Worksurface
- CPU Lock
- Secure CPU Compartment
- Four-port USB Hub
- Scanner Holder Bracket
- Mouse Holder
- Wrist Rest
- Back-tilt Keyboard Tray
- Left/right Mouse Tray
- Keyboard Lights
- Rear Handle
- Storage Basket
- Cable Storage
- Four Casters (lockable, with 1 tracking function)
- Single-Battery 45Ah LiFe Power System
- Coiled Cord
- Integrated AC Outlets
- Power System User Interface
|
| Certifications & Standards: | ETL BIFMA level® 2 Certified |
| Assembly Required: | No |
| Assembly Description: | Fully Assembled |
| TAA Compliant: | Yes |
| Environmental Compliance: | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Limited Warranty: | 5 Year |
| Additional Warranty Information: | - Five years on cart's mechanical components
- Three years on electric lift
- Two years on power module
- Five years on LiFe battery
- Three-year capacity guarantee
|
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
Special Order Item
This item ships directly from the manufacturer and is not stocked in our warehouse. If stock is available at the manufacturer, the item will ship directly to you, usually within 7 - 15 business days.
Once the order has been sent to the manufacturer it can no longer be canceled.
If payment is made via credit card it will be charged before the order is sent to the manufacturer.
You must contact the manufacturer directly regarding returns and defective items.
We will contact you by email if the item is sold out or backordered (and we were unable to update the site before you placed the order) or if the item will be delayed longer than expected.
We have no control over the speed of the manufacturer's order processing, or whether they will honor your request to ship the item by any particular method.
- UPC:
698833068764
- Mfr's Part #:
SV42-7202-1