Ergotron StyleView Cart with LCD Arm LiFe Powered 2 Drawers 1x2 US/CA/MX SV4412221
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
Stay productive and on the go with our LiFe power system. This innovative, truly ergonomic and easy-to-maneuver healthcare cart features sit-to-stand height adjustment, independent screen positioning and an adjustable back-tilt keyboard tray. Its auto-locking drawer system enables simple and efficient management of non-controlled medication with variable-length PIN access for users. |
| Total Number of Drawers: | 2 |
| Drawer Configuration: | 1x2 |
| Minimum Load Capacity: | 5 lb |
| Maximum Load Capacity: | 33 lb |
| Minimum Screen Size Supported: | 17.3" |
| Maximum Screen Size Supported: | 24" |
| VESA Mount Compatible: | Yes |
| Mounting Pattern: | 75 x 75 |
| Mounting Pattern: | 100 x 100 |
| Minimum Adjustable Height: | 20" |
| Maximum Adjustable Height: | 27" |
| Maximum Rotate Angle: | 360° |
| Pan Angle: | 180° |
| Tilt Angle: | 65° |
| Worksurface Width: | 22.40" |
| Worksurface Depth: | 19.75" |
| Handle Type: | Push/Pull |
| Caster Size: | 4" |
| Number of Casters: | 4 |
| Application/Usage: | Medical |
| Application/Usage: | LCD |
| Application/Usage: | CPU |
| Application/Usage: | Monitor |
| Application/Usage: | Notebook |
| Application/Usage: | Storage |
| Application/Usage: | Tablet |
| Application/Usage: | Computer |
| Application/Usage: | Healthcare |
| Features: | Ergonomic |
| Features: | Adjustable Height |
| Features: | Adjustable Keyboard Tray |
| Features: | Mouse Holder |
| Features: | Wrist Rest |
| Features: | Basket |
| Features: | Handle |
| Features: | Locking Casters |
| Features: | Adjustable Lift Mechanism |
| Features: | Pivot |
| Features: | Battery Life Indicator |
| Features: | Antimicrobial |
| Features: | LED Lights |
| Features: | Cable Management |
| Features: | Push/Pull Handle |
| Features: | Mobility |
| Features: | Anti-theft |
| Features: | Lockable |
| Features: | Ventilation |
| Features: | Easy to Clean |
| Features: | Durable |
| Features: | Lightweight |
| Features: | Compact |
| Features: | Built-in USB Port |
| Number of Batteries Supported: | 1 |
| Battery Chemistry: | Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) |
| Battery Voltage: | 12 V DC |
| Battery Capacity: | 45 |
| Battery Included: | Yes |
| Power Source: | AC/Battery |
| Input Voltage: | 120 V AC |
| Maximum Output Power: | 150 W |
| Product Material: | Aluminum |
| Product Material: | Zinc Plated Steel |
| Product Material: | High-grade Plastic |
| UL Listed: | Yes |
| Package Contents: | - Auto-Locking Drawer System (ADS)
- Primary Single Drawer
- Supplemental Single Drawer
- Drawer Dividers
- LCD Arm
- Worksurface
- CPU Lock
- Secure CPU Compartment
- Four-Port USB Hub
- Scanner Holder Bracket
- Mouse Holder
- Wrist Rest
- Back-Tilt Keyboard Tray
- Keyboard Lights
- Left/Right Mouse Tray
- Rear Handle
- Storage Basket
- Cable Storage
- 4x Casters (Lockable, One Tracking Function)
- Single-Battery 45 Ah LiFe Power System
- Coiled Cord
- Integrated AC Outlets
- Power System User Interface
|
| Certifications & Standards: | ETL BIFMA level® 2 Certified |
| Assembly Required: | No |
| Assembly Description: | Fully Assembled |
| TAA Compliant: | Yes |
| Environmental Compliance: | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmental Compliance: | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Environmental Compliance: | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Limited Warranty: | 5 Year |
| Additional Warranty Information: | - Five years for cart's mechanical components
- Two years on power module
- Five years on LiFe battery
- Three-year capacity guarantee
|
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
Special Order Item
This item ships directly from the manufacturer and is not stocked in our warehouse. If stock is available at the manufacturer, the item will ship directly to you, usually within 7 - 15 business days.
Once the order has been sent to the manufacturer it can no longer be canceled.
If payment is made via credit card it will be charged before the order is sent to the manufacturer.
You must contact the manufacturer directly regarding returns and defective items.
We will contact you by email if the item is sold out or backordered (and we were unable to update the site before you placed the order) or if the item will be delayed longer than expected.
We have no control over the speed of the manufacturer's order processing, or whether they will honor your request to ship the item by any particular method.
- UPC:
698833045192
- Mfr's Part #:
SV44-1222-1