Tripp Lite by Eaton SmartPro Line-Interactive Sine Wave UPS SMX2200XLRT2UN
General Information
2.2kVA/1.92kW/230V Battery Backup for PC Networks, Security Systems or Digital Signage
The SmartPro® line-interactive SMX2200XLRT2UN UPS system with AVR provides reliable battery backup and AC power protection against blackouts, brownouts, overvoltages, surges and line noise that can damage valuable electronics or destroy data. The eight-outlet 230V battery backup with 0.9 power factor is ideal protection for small networks, wiring closets, security systems, telecom, high-end PC gaming, digital signage equipment and other professional applications, including retail, casino and hotel/motel management.
Reliable, Expandable Battery Backup Keeps You Operational Through Power Outages
The field-replaceable, hot-swappable internal battery provides 11.9 minutes of support at half load (960W) and five minutes at full load (1920W), allowing you to work through short power failures and giving you enough time to safely save files and shut down your system in case of a prolonged blackout. For mission-critical applications demanding scalable extended runtime, the UPS supports external battery packs, such as Tripp Lite's BP48V27-2US (sold separately).
WEBCARDLX Network Interface Offers 24/7 Remote Access for Monitoring and Control
8 Outlets Protect Your Connected Components
Automatic Voltage Regulation (AVR) Corrects Low- and High-Voltage Conditions
AVR protects your equipment from incremental hardware damage, data loss and performance problems caused by brownouts and overvoltages. The SMX2200XLRT2UN can correct brownouts as low as 158V and overvoltages as high as 278V back to nominal 230V power continuously, all while keeping the battery fully charged and ready to take over in case of power failure.
Premium Protection from EMI/RFI Line Noise Helps Your Equipment Perform Better
Designed for High Efficiency to Help You Save Money and Protect the Environment
Silenceable Alarm and Easy-to-Read LCD Keep You Informed Around the Clock
Technical Information
AVR:Yes
Plug/Connector Type:IEC 60320 C20
Receptacle Type:IEC 60320 C13
Receptacle Detail:8 x IEC 60320 C13
Overload Protection:Yes
Transfer Time:6 ms
EMI/RFI Noise Filter:Yes
Phase:Single Phase
Energy Saving:Green Energy-Saving
Application/Usage:Network Device
Application/Usage:Wiring Closet
Application/Usage:Gaming Console
Application/Usage:Digital Signage
Application/Usage:Retail Building
Application/Usage:Casino
Application/Usage:Mission Critical Equipment
Application/Usage:Server
Application/Usage:Hotel/Motel Management
Application/Usage:Security System
Application/Usage:Telecommunication
Power Description
Load Capacity (VA):2200 VA
Load Capacity (Watt):1920 W
Input Voltage:230 V AC
Output Voltage:220 V AC
Output Voltage:230 V AC
Output Voltage:240 V AC
Input Frequency:50 Hz
Output Frequency:60 Hz
Waveform Type:Pure Sine Wave
Surge Energy Rating:350 J
Management
Network Management:SNMP/Telnet/SSH
Alarm:UPS StartUp
Alarm:Power Failure
Alarm:Low Battery
Alarm:Overload
Alarm:UPS Fault
Alarm:Remote Shutdown
Controls/Indicators
Status Indicators:
Front Panel LCD Information And Configuration Screen:
  • UPS and Site Power Status
  • Operating Data
  • Plus Configuration Of Voltage
  • Operating Mode
  • Alarm Function and A Variety Of Additional Options
Interfaces/Ports
Serial Port:Yes
EPO Port:Yes
USB (HID Compliant) Port:Yes
Battery Information
DC System Voltage:48 V DC
Backup/Run Time (Full Load):5 Minute
Backup/Run Time (Half Load):11.90 Minute
Typical Battery Recharge Time:4.50 Hour
Hot Swappable:Yes
Replaceable Battery:Yes
Environmental Conditions
Environmental Sensors:Temperature Sensor
Environmental Sensors:Humidity Sensor
Maximum Operating Temperature:104°F (40°C)
Storage Temperature:5°F (-15°C) - 122°F (50°C)
Sound Emission (A-Weighted):45 dB(A)
Thermal Dissipation:47.18 W
Physical Characteristics
Height:3.5"
Width:17.5"
Depth:19.5"