CyberPower PR2200RT2UC Smart App Sinewave UPS Systems
Qty:
  • Thumbnail 1 of 6
  • Thumbnail 2 of 6
  • Thumbnail 3 of 6
  • Thumbnail 4 of 6
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
More from the Manufacturer
Technical Information
AVR:Yes
Plug/Connector Type:NEMA L5-30P
Receptacle Type:NEMA 5-20R
Receptacle Detail:8 x NEMA 5-20R
Number of Battery & Surge Outlets:8
Number of Critical Load Outlets:4
Overload Protection:Yes
Transfer Time:4 ms
EMI/RFI Noise Filter:Yes
Application/Usage:Server
Application/Usage:Storage Device
Application/Usage:VoIP
Application/Usage:Network Device
Application/Usage:Telecommunication
Application/Usage:Equipment
Application/Usage:Corporate
Power Description
Load Capacity (VA):2200 VA
Load Capacity (Watt):2200 W
Input Voltage:120 V AC
Input Voltage Range:69 V AC - 155 V AC
Output Voltage:100 V AC
Output Voltage:110 V AC
Output Voltage:120 V AC
Output Voltage:125 V AC
Input Frequency:63 Hz
Output Frequency:60 Hz
Waveform Type:Sine Wave
Surge Energy Rating:2430 J
Output Power Factor:1
Display & Graphics
Display:LCD
Management
Network Management:Relay-MS Card
Network Management:Dry Contact
Network Management:SNMP/HTTP Remote Monitoring
Alarm:Battery Mode
Alarm:Low Battery
Alarm:Overload
Alarm:Over-charge
Alarm:Fault
Controls/Indicators
Status Indicators:
LED Indicators:
  • Power On
  • Line Mode
  • Battery Mode
  • Fault
  • UPS Fault
  • Interfaces/Ports
    Serial Port:Yes
    USB:Yes
    EPO Port:Yes
    USB (HID Compliant) Port:Yes
    Battery Information
    Number of Batteries:4
    Battery Characteristics:Sealed
    Battery Chemistry:Lead Acid
    Battery Size:12V
    Battery Capacity:9000 mAh
    Backup/Run Time (Full Load):3.20 Minute
    Backup/Run Time (Half Load):11.80 Minute
    Typical Battery Recharge Time:3 Hour
    Hot Swappable:Yes
    Replaceable Battery:Yes
    Environmental Conditions
    Maximum Operating Temperature:104°F (40°C)
    Storage Temperature:5°F (-15°C) - 113°F (45°C)
    Maximum Operating Elevation:9842.52 ft
    Maximum Storage Elevation:49209.32 ft
    Operating Humidity:95%
    Storage Relative Humidity:95%
    Sound Emission (A-Weighted):52.5 dB(A)
    Thermal Dissipation:39.56 W
    Physical Characteristics
    Color Family:Black
    Product Color:Black
    Height:10.8"
    Width:22.1"
    Depth:16.2"
    Length:20.9"
    Rack Height:2U
    Form Factor:Rack/Tower
    Weight (Approximate):67.70 lb
    Miscellaneous
    Additional Information:
  • Active PFC Compatible : Yes
  • Energy Saving : GreenPower UPS™ Bypass Technology
  • Energy Star Certified : Yes
  • UPS Topology : Line Interactive
  • Battery Quantity : 4
  • Battery Size : 12 V / 9 Ah
  • Battery Type : Sealed Lead-Acid Battery
  • Hot Swappable : Yes
  • Replacement Battery Cartridge : RB1290X4J
  • Replacement Battery Cartridge Quantity : 1
  • Runtime at Full Load : 3.2 min
  • Runtime at Half Load : 11.8 min
  • Typical Recharge Time : 3 Hours (0% to 90% charged)
  • User Replaceable Battery : Yes
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 43.43 x 8.64 x 41.15 (cm)
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 17.1 x 3.4 x 16.2 (in)
  • Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 434 x 86 x 411 (mm)
  • Weight (kg) : 27.12
  • Weight (lb) : 59.8
  • Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 56.13 x 26.67 x 53.09 (cm)
  • Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 22.1 x 10.5 x 20.9 (in)
  • Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 561.34 x 266.7 x 530.86 (mm)
  • Shipping - Weight (kg) : 34.06
  • Shipping - Weight (lb) : 75.1
  • Adjustable Voltage Range : 69 - 155 VAC
  • Circuit Breaker : 30 A
  • Cord Length : 10 ft (3.0 m)
  • Input Frequency Range : 47 Hz - 63 Hz
  • Input Plug Type : NEMA L5-30P
  • Input Voltage : 100 - 120 VAC
  • Input Voltage Range : 75 VAC - 149 VAC
  • Nominal Input Voltage : 120 VAC
  • Plug Style : Straight (Twist Lock)
  • Automatic Voltage Regulation : Double Boost
  • On AC WaveForm : Sine Wave
  • On Battery Frequency : 50/60 Hz ± 1%
  • On Battery Voltage : 100/110/120 VAC ± 5%
  • On Battery Waveform : Sine Wave
  • Outlets - Battery & Surge Protected : 8
  • Outlets - Critical Load : 4
  • Outlets - Total : 8
  • Outlet Type COMPUTED : 8 - NEMA 5-20R
  • Output Power Factor : 1
  • Overload Protection : Internal Circuitry Limiting
  • Typical Transfer Time : 6ms; Max 13ms at normal sensitivity
  • USB Charge Port : No
  • VA : 2200 VA
  • Watts : 2200 W
  • EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes
  • Surge Suppression (Joules) : 2430 J
  • Audible Alarms : Battery Mode
  • Emergency Power Off (EPO) Port : Yes
  • HID Compliant USB Port : Yes
  • LCD : Multifunction LCD
  • LED Indicators : Power On
  • Management Cable : USB Cable
  • Serial Port : 1 Serial
  • SNMP / HTTP Remote Monitoring : Yes - with optional RMCARD205
  • Software (Free Download) : PowerPanel® Business
  • Color : Black
  • Form Factor : Rack / Tower
  • Material of Construction : Metal
  • Rack Height : 2U
  • Audible noise at 1m from surface of unit : 52.5 dBA
  • Online Thermal Dissipation : 135 BTU/hr
  • Operating Elevation : 0 - 9843 ft (0 - 3000 m)
  • Operating Relative Humidity : 0 - 95 % (non-condensing)
  • Operating Temperature : 32 - 104 °F (0 - 40 °C)
  • Storage Elevation : 0 - 49213 ft (0 - 14999 m)
  • Storage Relative Humidity : 0 - 95% (non-condensing)
  • Storage Temperature : 5 - 113 °F (-15 - 45 °C)