Logitech Signature Comfort Plus M850 L for Business Wireless Mouse Sculpted Design with Palm Cushion Silent Clicks Secure Receiver/Bluetooth Windows/Mac/ChromeOS/Linux/iPadOS 910007703
- Item #:
- Category:
- Availability:
- Packaging:
- Platform:
- Condition:
- Brand:
For Government/Education/Business pricing, please call 440.355.8008
Signature Comfort Plus M850 L for Business is a wireless mouse that offers employees comfort and productivity. The mouse has a sculpted design with a unique, soft palm cushion that provides gentle support and enhances comfort while retaining a familiar form factor. It's ideal for employees who value comfort and want to sustain high productivity. Extended rubber side grips ensure a confident hold, while SmartWheel scrolling and quiet clicking boost productivity at work. Efficient SmartWheel technology provides line-by-line and super-fast scrolling. Easy-Switch technology allows seamless switching between connected devices, such as a laptop and a tablet. Customizable shortcuts save time and offer a more personalized experience. Signature Comfort M850 L supports effortless mass deployment through Logitech Sync, multi-OS compatibility (including Windows, macOS, and ChromeOS), and the Logi Bolt USB-C receiver, which offers secure and reliable wireless connectivity. Designed for sustainability, the mouse includes plastic parts with a minimum of 63% post-consumer recycled plastic. |
| Pointing Device Connectivity Technology: | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology: | Bluetooth/Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance: | 32.81 ft |
| Wireless Operating Frequency: | 2.40 GHz |
| Movement Detection: | Optical |
| Movement Resolution (dpi): | 4000 |
| Total Number of Buttons: | 6 |
| Scroller Type: | Scroll Wheel |
| Pointing Device Features: | Easy-Switch |
| Pointing Device Features: | Fast Scrolling |
| Pointing Device Features: | Adjustable DPI |
| Pointing Device Features: | Palm Rest |
| Pointing Device Features: | Side Grip |
| Pointing Device Features: | Contour |
| Pointing Device Features: | Silent |
| Pointing Device Features: | SilentTouch Technology |
| Pointing Device Features: | Quiet Clicks |
| Ergonomic Fit: | Right-handed |
| Wireless Receiver Interface: | USB Type C |
| Pointing Device Host Interface: | USB Type C |
| Number of Batteries Supported: | 1 |
| Battery Size Supported: | AA |
| Maximum Battery Life: | 2 Year |
| Battery Included: | Yes |
| Product Material: | Recycled Plastic |
| Height: | 4.8" |
| Width: | 2.9" |
| Depth: | 1.7" |
| Weight (Approximate): | 3.63 oz |
| Package Contents: | - Signature Comfort Plus M850 L Mouse
- 1 x AA Battery (included)
- Logi Bolt USB-C Receiver
- User Documentation
|
| Operating System Compatibility: | Windows 10 |
| Operating System Compatibility: | Windows 11 |
| Operating System Compatibility: | Mac OS X 12.0 Monterey |
| Operating System Compatibility: | ChromeOS |
| Operating System Compatibility: | Linux |
| Operating System Compatibility: | iPadOS 15 |
| Operating System Compatibility: | Android 12 |
| Platform Supported: | PC |
| Platform Supported: | Mac |
| Compatibility: | Intel Evo Notebook |
| Device Supported: | Chromebook |
| Device Supported: | Notebook |
| Device Supported: | Tablet |
| Device Supported: | Desktop PC |
| Post-consumer-waste%: | 63% |
| Limited Warranty: | 2 Year |
| Additional Warranty Information: | 2-year limited hardware warranty |
 | WARNING:
This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.
For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC:
097855210081
- Mfr's Part #:
910-007703