![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Logitech Signature Comfort Plus M850 L Wireless Mouse Bluetooth Mouse with Palm Cushion Silent Clicks Black 910007711
General Information
| Meet Signature Comfort Plus M850 L, Logitech's first mouse with a palm cushion for a soft, comfy spot beneath your hand. Designed for right hands, M850 L features cozy side grips and a natural shape for lasting comfort during long days. SmartWheel scrolling lets you move between precise and speedy navigation, while quiet clicks keep your workspace peaceful. Effortlessly switch between up to three devices with Bluetooth pairing and Easy-Switch-no dongle required. Connect wirelessly and seamlessly to Windows, macOS, Chrome OS, Linux, iPadOS, and Android, and enjoy up to 24 months of battery life. |
Pointing Device
| Pointing Device Connectivity Technology: | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology: | Bluetooth |
| Movement Detection: | Optical |
| Movement Resolution (dpi): | 4000 |
| Total Number of Buttons: | 6 |
| Scroller Type: | Scroll Wheel |
| Pointing Device Features: | Silent |
| Pointing Device Features: | Palm Rest |
| Pointing Device Features: | Contour |
| Pointing Device Features: | Adjustable DPI |
| Pointing Device Features: | Easy-Switch |
| Pointing Device Features: | Side Grip |
| Pointing Device Features: | Fast Scrolling |
| Pointing Device Features: | Quiet Clicks |
| Ergonomic Fit: | Right-handed |
Battery Information
| Number of Batteries Supported: | 1 |
| Battery Size Supported: | AA |
| Maximum Battery Life: | 2 Year |
| Battery Included: | Yes |
Power Description
| Power Source: | Batteries |
Physical Characteristics
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Recycled Plastic |
| Height: | 4.8" |
| Width: | 2.9" |
| Depth: | 1.7" |
| Weight (Approximate): | 3.63 oz |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Operating System Compatibility: | Windows |
| Operating System Compatibility: | Mac OS |
| Operating System Compatibility: | ChromeOS |
| Operating System Compatibility: | iPadOS |
| Operating System Compatibility: | Linux |
| Operating System Compatibility: | Android |
| Platform Supported: | PC |
| Platform Supported: | Mac |
| Post-consumer-waste%: | 49% |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 097855209948
- Mfr's Part #: 910-007711














Click to enlarge
(0 Ratings) 