![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
Logitech Signature Comfort M840 L Wireless Mouse Bluetooth Mouse with Silent Clicks SmartWheel Customizable Buttons Black 910007714
General Information
| Discover Signature Comfort M840 L, created for all-day comfort with a natural shape for right hands and cozy side grips. Enjoy smooth SmartWheel scrolling and quiet clicks-making every navigation peaceful and precise. Effortlessly switch between up to three devices with Bluetooth and Easy-Switch, with no dongle required. Connect wirelessly across Windows, macOS, Chrome OS, Linux, iPadOS, and Android for a seamless working experience. With up to 24 months of battery life, you can work, create, and stay connected with fewer interruptions and more focus. |
Pointing Device
| Pointing Device Connectivity Technology: | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology: | Bluetooth/Radio Frequency |
| Wireless Operating Frequency: | 2.40 GHz |
| Movement Detection: | Optical |
| Movement Resolution (dpi): | 4000 |
| Total Number of Buttons: | 6 |
| Scroller Type: | Scroll Wheel |
| Pointing Device Features: | Silent |
| Pointing Device Features: | Customizable Keys |
| Pointing Device Features: | Comfort Grip |
| Pointing Device Features: | Contour |
| Pointing Device Features: | Side Grip |
| Pointing Device Features: | Fast Scrolling |
| Pointing Device Features: | Quiet Clicks |
| Pointing Device Features: | Adjustable DPI |
| Pointing Device Features: | Easy-Switch |
| Ergonomic Fit: | Right-handed |
| Wireless Receiver Interface: | USB |
Interfaces/Ports
| Pointing Device Host Interface: | USB |
Battery Information
| Number of Batteries Supported: | 1 |
| Battery Size Supported: | AA |
| Maximum Battery Life: | 2 Year |
| Battery Included: | Yes |
Power Description
| Power Source: | Batteries |
Physical Characteristics
| Color Family: | Black |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Recycled Plastic |
| Height: | 4.8" |
| Width: | 2.9" |
| Depth: | 1.7" |
| Weight (Approximate): | 3.63 oz |
Miscellaneous
| Package Contents: |
|
| Operating System Compatibility: | ChromeOS |
| Operating System Compatibility: | Linux |
| Operating System Compatibility: | Windows 10 |
| Operating System Compatibility: | Windows 11 |
| Operating System Compatibility: | Mac OS X 12.0 Monterey |
| Operating System Compatibility: | iPadOS 15 |
| Operating System Compatibility: | Android 12 |
| Platform Supported: | PC |
| Platform Supported: | Mac |
| Post-consumer-waste%: | 50% |
Warranty
| Limited Warranty: | 1 Year |
![]() | WARNING: This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
Be the first to review this product. Write a Review
Shipping Restrictions
- This item cannot be shipped to PO Boxes.
- This item can be shipped only within the U.S.
- UPC: 097855210036
- Mfr's Part #: 910-007714














Click to enlarge
(0 Ratings) 