Alogic 2X68 Rapid Power 68W GaN Wall Charger Space Gray WCG2X68SGR-US
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
Charge any USB device - USB-C Power Delivery up to 68W
Traditional chargers are specifically suited to the device they came with. This charger is different. Using the latest USB-C Power Delivery technology it can charge most late model laptops, tablets and phones. Using USB Power Delivery technology the charger automatically selects the most appropriate power output to suit each device and charge them safely. This charger can provide up to 60W of power to high powered devices but can also safely charge lower powered devices such as mobile phones.
The latest GaN technology
The ALOGIC Rapid Power USB-C Charger incorporates GaN "Gallium Nitride", a next-generation semiconductor that replaces silicon & enables very high energy & power in a very small compact & portable size. The 68W GaN charger lets you charge any 2 USB-C equipped devices such as laptop, tablets & phones etc simultaneously at the highest possible speed.
Compact & Portable - Easy to use and carry
Charge Multiple Devices at the Same Time
Features:
  • Comes complete with premium braided 2m USB-C charging cable.
  • 68W Max | USB-C #1 single output: PD3.0 (5,9,15,20V/3A) - 60W* | USB-C #2 single output: PD3.0 (5V/3A, 9V/2A) - 18W | USB-C #1 + #2 output: USB-C #1 50W + USB-C #2 18W
Power Description
Maximum Output Power: 68 W