Alogic 30W Rapid Power USB-C Miniature GaN Charger WCG1X30SGRUS
Qty:
  • Thumbnail 1 of 7
  • Thumbnail 2 of 7
  • Thumbnail 3 of 7
  • Thumbnail 4 of 7
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
50% Smaller.
The 30W Rapid Power Charger's GaN technology helps minimise the charger's size and maximise its performance. The highly adaptable charger is an especially convenient resident plugged into power outlets in cramped spaces. It also occupies next to no space in your laptop bag and backpack pockets. That means you have more room for phones, cards, keys and other essentials.
A 30W Power Boost.
The charger can deliver up to 30W to most USB-C devices, including phones, tablets, and even lightweight notebooks such as the latest MacBook Air and Chromebook devices. Fast and Safe with GaN. GaN "Gallium Nitride" technology, a next-generation semiconductor material that out-performs silicon, enables very high energy and power output in ultra-compact devices.
Technical Information
Device Supported:Notebook
Device Supported:Tablet
Device Supported:Smartphone
Device Supported:Chromebook
Device Supported:USB Type C Device
Universal Adapter:Yes
Features:Overcurrent Protection
Features:Over Temperature Protection
Features:Short Circuit Protection
Features:Overvoltage Protection
Interfaces/Ports
USB Type-C:Yes
Number of USB Type-C Ports:1
USB Power Delivery:1 x Type-C 30W
Power Description
Input Voltage:120 V AC
Input Voltage:230 V AC
Input Voltage Range:100 V AC - 240 V AC
Maximum Output Power:30 W
Physical Characteristics
Height:1.2"
Width:1.2"
Depth:1.2"
Weight (Approximate):1.41 oz
Miscellaneous
Compatibility:
  • Apple iPhone
  • Apple iPad and iPad Pro
  • Android phones and tablets
  • Apple MacBook Air
  • Ultraportable notebooks and Chromebooks that can operate from 30W power supplies