ALOGIC 1X100 Rapid Power 100W GaN Charger WCG1X100US
General Information
Charge any USB-C device with 100W USB-C Power Delivery- This charger is different. Using the latest USB-C Power Delivery technology it can charge most late model laptops, tablets and phones.
Technical Information
Device Supported:Tablet PC
Device Supported:Smartphone
Device Supported:Chromebook
Device Supported:Notebook
Interfaces/Ports
USB:Yes
Power Description
Input Voltage:120 V AC
Input Voltage:230 V AC
Output Voltage:20 V DC
Output Voltage:5 V DC
Output Voltage:9 V DC
Output Voltage:15 V DC
Maximum Output Power:100 W
Maximum Output Current:5 A
Physical Characteristics
Product Color:White
Height:2.8"
Width:2.7"
Depth:1.2"
Weight (Approximate):7.76 oz
Miscellaneous
Package Contents:
  • 1X100 Rapid Power 100W GaN Charger