Alogic 30W Rapid Power Mini GaN Charger WCG1X30WHUS
Qty:
  • Thumbnail 1 of 7
  • Thumbnail 2 of 7
  • Thumbnail 3 of 7
  • Thumbnail 4 of 7
Product Rating
0 star(s) (0 Ratings) Write a Review
General Information
Compact, Curved, and Powerful
With the USB C 30W Mini GaN Charging Cube, you can power up all your key devices faster than ever before. Its portable size and curved edges make it absolutely convenient to carry it in your pocket or laptop bag.
One Charger For All Your Devices
This pocket-sized 30W charger is capable to fast charge all your key devices including iPhone, iPad, Macbook Air, Tablets, Airpods and Earbuds. The GaN technology ensures safe, high speed charging. It charges a MacBook Air in just two hours.
Take It Anywhere
With soft, rounded corners and barely an inch long, our 30W charger slips neatly into your bag or pocket to keep your devices charged on your travels.
Folding Pins
Technical Information
Device Supported:iPhone
Device Supported:iPad
Device Supported:MacBook Air
Device Supported:AirPod
Device Supported:Earbud
Device Supported:Tablet PC
Device Supported:Notebook
Device Supported:Mobile Phone
Device Supported:Chromebook
Universal Adapter:Yes
Features:Compact
Features:Portable
Features:Foldable Prong
Interfaces/Ports
USB Type-C:Yes
Number of USB Type-C Ports:1
USB Power Delivery:1 x Type-C 30W
Power Description
Input Voltage:120 V AC
Input Voltage:230 V AC
Input Voltage Range:100 V AC - 240 V AC
Output Voltage:5 V DC
Output Voltage:9 V DC
Output Voltage:12 V DC
Maximum Output Power:30 W
Maximum Input Current:600 mA
Maximum Output Current:3 A